Türkiye'de finansal kiralama (leasing) işlemleri ve vergilendirilmesi
Leasing operations and its taxations in Turkey
- Tez No: 205983
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESRİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ülkemizde finansal kiralama mevzuatını düzenleyen Finansal Kiralama Kanunu'nunamacı yatırımcılara finansman olanakları sağlamaktır.Finansal kiralamanın temelinde yatan düşünce bir yatırım malının mülkiyetinin eldeedilmesinden çok onu kullanma hakkının elde edilmesidir.Finansal kiralama, yüksek maliyetli krediler nedeniyle finansman sıkıntısı çekenişletmelerin ihtiyaç duyduğu fon sıkıntılarının giderilmesinde ve yatırımların canlanmasında iticibir güç oluşturmaktadır.Yatırımcılara orta ve uzun vadeli bir fon kaynağı temin eden alternatif bir finansmantekniği olan finansal kiralama, gerekli teşvik ve vergi kolaylıklarının sağlanmasıyla birlikte Türkekonomisinin gelişmesine önemli katkılarda bulunacaktır.şte bu çalışmamız, ülke ekonomisinin derinleşmesinden, sermaye birikimininsağlanmasına ve hızla gelişen bilgi teknolojisini yakalamaya kadar her alanda etkin olabilecekolan finansal kiralama işlemlerinin iktisadi, hukuki ve vergisel boyutu üzerinde yoğunlaşan birbakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the Financial Leasing Act, which is regulating the financial leasinglegislation in our country, is to provide alternative financial possibilities to the investors.The main objective of financial leasing is to obtain the right the use rather than own theinvestment.Financial leasing plays a crucial role in increasing investment and eliminating difficultiesof getting funds needed by firms that have financial difficulties because of high cost of loans.Financial leasing is the alternative financing technique that supplies medium and long-term funds to the investors. It will have an important contribution to the Turkish economy by theprovision of required incentive and taxation possibilities.This study provides an overview that concentrates on economic, legal and taxationdimensions of financial leasing, which would contribute to economic development of thecountry, capital accumulation and rapidly developing knowledge technology.