The determinants of depression and anxiety in Turkish infertility patients: Social support, sex role orientation, infertility causality, and self-esteem
Türk infertil hastalarda depresyon ve kaygının belirleyicileri: Sosyal destek, cinsiyet rolü yönelimi, infertilite nedeni ve öz-saygı
  1. Tez No: 206000
  2. Yazar: İLKNUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. FALİH KÖKSAL, PROF. GÜLER FİŞEK, YRD. DOÇ. SERRA MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışma, infertil kadın hastalarda sosyal desteğin, öz-saygının, infertilite nedeninin vecinsiyet rolü eğiliminin kaygı ve depresyon üzerindeki etkisini araştırmıştır. Depresyon vekaygının infertiliteye atfedilebilir olup olmadığını anlamak ve infertil hastaların psikolojiközelliklerini tanımlamak, aratırmanın diğer amaçları arasında yer almıştır. Örneklem, 100infertil kadın hasta ve hastaneye mide/bağırsak şikayetleri ile ilgili tedavi amacıyla başvurudabulunan 39 kadın hastadan (kontrol grubu) oluşmuştur. Beck Depresyon Envanteri (BDI),Durumluluk/Süreklilik Kaygı Envanteri (STAI), Sosyal Destek Ölçeği (SS), Coopersmith Öz-Saygı Envanteri (CSSEI) ve Bem Cinsiyet Rolü Envanteri (BSRI) uygulanmıştır. Sonuçlar,infertil hastaların depresyon ve durumluluk kaygı belirtilerinin mide/bağırsak problemleriolan hastalara oranla önemli ölçüde yüksek olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, herhangibir işte çalışıyor olmamak ve uzamış tedavi süreci infertil hastalarında depresif belirtilerinkendini göstermesinde risk faktörleri olarak belirmiştir. Sosyal destek, depresyon vesüreklilik/durumluluk kaygı üzerinde belirleyici bir faktör olarak bulunmutur. Bir başkadeyişle, sosyal desteği az olan infertil hastalar önemli ölçüde daha yüksek depresyon vesüreklilik/durumluluk kaygı belirtileri göstermiştir.Yapılan analizler aynı zamanda, öz-saygıları düşük olan infertil hastaların artmış derecede depresyon ve durumluluk kaygıbelirtileri gösterdiğini bulmuştur. İnfertilite nedeni yanlızca depresyon ile ilişkilibulunmuştur: Kadın faktörlü infertilite teşhisi almış kadın infertil hastalar daha yüksekseviyede depresif belirtiler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effects of social support, self-esteem, infertility causality,and sex role orientation on anxiety and depression in Turkish female infertility patients.Additional aims of the study were to to understand whether depression and anxiety could beattributable to infertility and also provide an empirical description of the infertility patients.Subject sample consisted of 100 female infertility patients and 39 female patients withgastrointestinal problems (control group) who applied to a hospital for treatment. The BeckDepression Inventory (BDI), the State/Trait Anxiety Inventory (STAI), the Social SupportScale, the Coopersmith Self-esteem Inventory (CSSEI), and the Bem Sex Role Inventory(BSRI) were administered. Findings revealed that infertility patients had significantly higherdepression and state anxiety symptoms in comparison to patients with gastrointestinalproblems. Moreover, not having a current job and a prolonged treatment duration were foundto be as risk factors for depressive symptoms on the part of the infertility patients. Socialsupport was found to be as a determining factor for depression, state and trait anxiety, in that,the infertility patients with low levels of social support had significantly higher levels ofdepression, state and trait anxiety symptoms. Analyses also indicated that, those who had lowlevels of self-esteem had increased levels of depression and trait-anxiety symptoms. Infertilitycausality was found to be affecting only depression, in that infertile subjects with female typeof infertility causality had higher levels of depressive symptoms.