Grafik tasarımda 'kendin yap/ tasarla' (DIY) yaklaşımı ve geleneksel yöntemlerle post dijital arayışlar
'do/design it yourself' (DIY) approach and post-digital quest with conventional methods in graphic design
- Tez No: 432417
- Danışmanlar: PROF. SEVİM SELAMET
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Günümüzde yaşanan dijital devrim, tıpkı endüstri devrimi gibi yaşadığımız çevreyi, toplumsal yapıyı ve düzeni çok yönlü olarak değiştirmektedir. Bunlarla birlikte grafik tasarım da tüm bu değişimlerden etkilenerek yeni arayışlara yönelmektedir. Dijitalleşmeyle birlikte grafik tasarımda da dengeler değişmektedir. Geleneksel baskı teknikleri yerini dijital baskı tekniklerine bırakmakta, basılı olarak kullanılan birçok metaryel yerini e-kitap, e-uygulama gibi yeni teknolojilere devretmektedir. Tasarımcının teknoloji ile etkileşimi tasarıma çok disiplinli bir çalışma alanı sunarken, grafik tasarımcının uçsuz bucaksız seçenek arasında kendi görünür kılması zorlaşmaktadır. Dijitalleşme, tasarım alanında tüm hızıyla ilerlerken, son zamanlarda birçok tasarımcı zanaatin izlerini takip ederek eskide kalmış araçları kullanmaya başlayarak, deneysel süreçlere yönelmektedir. Tasarımcılar bilgisayarı tek tercih olarak görmeyip, elle kullanabilecekleri birçok aleti yeniden keşfetmektedirler. Eski-yeni, dijital-analog, geleneksel-modern gibi ögeleri deneysel yollarla ve ustalıkla birleştiren tasarımcılar özgün tasarımlara imza atmaktadırlar. Bu araştırma, grafik tasarımcının yaratıcılığını, hayal gücünü ve el becerisini etkin bir şekilde kullanarak deneyselliğin yaşandığı, dokunma duygusuna hitap eden ve dijital ortamı tek seçenek olarak görmeyen, el yapımı tarzıyla var olmaya çalışan tasarımcı tipinin göz önünde bulundurulmasını amaçlamaktadır. Araştırmada önerilen, tıpkı Arts and Crafts akımında olduğu gibi tasarımcıların, 'Kendin Tasarla' (DIY) yaklaşımı ile el yapımı kavramını yeniden yorumlayarak varlığını özgün bir şekilde sürdürebilmesinin yollarını aramasıdır. Geleneksel yöntemlerle birlikte dijital yöntemlerin harmanlandığı çalışma projesinin, günümüz tasarımcılarına ilham kaynağı olacağı düşünülmektedir. Araştırmada, literatür taramanın yanı sıra, el yapımı tasarımı grafik tasarımla bütünleştirerek uygulamalar gerçekleştiren üç tasarımcı ile röportaj yapılmıştır. Ayrıca, 'Kendin Yap/Tasarla' (DIY) yaklaşımıyla ağırlıklı olarak geleneksel yöntemlerin kullanıldığı ve dijital araçlardan da faydalanılan bir uygulama projesi gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler Kendin Yap, Kendin Tasarla, D.I.Y, Grafik Tasarım, El Yapımı Grafik Tasarım, Sürdürülebilir Grafik Tasarım.
Özet (Çeviri)
The digital revolution in our day alters the environment we live in, the social structure and order in many ways just like the industrial revolution. In addition, graphic design is also influenced by all these changes and it heads for new quests. Balances in graphic design also change along with digitalization. Conventional printing techniques are replaced by digital printing techniques and many materials that are used as hard copies are replaced by e- books, e-applications and such emerging technologies. While the interaction of the designer with technology provides a multi-disciplinary field of study for design, it becomes harder for graphic designers to make themselves visible among limitless options. While digitalization is moving at full speed in the design field, many designers begin to use old tools by following the footprints of the craft and turn towards experimental processes. Designers don't consider the computer as their only option and they rediscover many hand tools that they can use. Designers proficiently combine elements such as the old-new, digital-analog and conventional-modern using experimental methods and with great skill, they create original designs carrying their traces. This research aims at taking into consideration a type of graphic designer, who appeals to touching feeling and does not consider the digital environment as the only option; tries to exist with the artisan aspect while he/she effectively uses his/her creativity, imagination and handmade style, thus experiences experimentality. The research suggests designers to reinterpret the handmade concept with“Design It Yourself”(DIY) approach and look for ways to continue their existence uniquely just like in the Arts and Crafts Movement. It is thought that the study project, which blends the conventional methods and digital methods will be an inspiration for designers in our day. During the research, beside the exploration of the literature sources, also interviews with three designers who perform their works integrating handmade with graphic design has been done. In addition, an installation project, prepared by the mainly use of traditional methods with 'Do/Design It Yourself'' (DIY) approach and also digital tools has been carried out. Keywords Do It Yourself, Design It Yourself, D.I.Y., Graphic Design, Handmade Graphic Design,Sustainable Graphic Design.