Erken çocukluk eğitiminde bilgisayar kullanımına yönelik bilgisayar ve anaokulu öğretmenleri ile 6 yaş grubu çocuklarının görüşleri
The opinions of computer teachers and pre-school teachers and six-year-old children about using computer in early childhood education
  1. Tez No: 206032
  2. Yazar: BURCU ESİN İLİŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VESİLE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan bilgisayar veanaokulu öğretmenleri ile okul öncesi eğitime devam etmekte olan 6 yaş grubu çocuklarınınerken çocukluk döneminde bilgisayar kullanımına yönelik görüşlerini incelemektir.Araştırma zmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki okul öncesi eğitimkurumlarında görev yapan 7 bilgisayar öğretmeni, 41 anaokulu öğretmeni ve 6 yaş grubu 145çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilmiş olanyapılandırılmamış ?6 Yaş Grubu Öğrencilerinin Bilgisayar Kullanma Düzeylerini BelirlemeAmaçlı Görüşme Formu?, ?Anaokulu Öğretmenlerinin 6 Yaş Grubu Öğrencilerinin BilgisayarKullanımına Yönelik Görüşlerini Belirleme Amaçlı Görüşme Formu?, ?AnaokullarındaGörev Yapan Bilgisayar Öğretmenlerinin 6 Yaş Grubu Öğrencilerinin Bilgisayar KullanımınaYönelik Görüşlerini Belirleme Amaçlı Görüşme Formu? ile toplanmıştır. Araştırmanınverilerinin analizinde Frekans ve Yüzde kullanılmıştır.Erken çocukluk döneminde bilgisayar kullanımına yönelik olarak, bilgisayarın görselözelliğiyle dersin işlenişini kolaylaştırdığı ve öğrencilerin dersi daha çok sevdiği, dikkatdağınıklığını ortadan kaldırdığı belirlenmiştir.Bilgisayarın donanımsal aksaklıklarının 6 yaş çocuklarının bilgisayar derslerindebaşarısızlık ve istekliliğinin azalmasına sebep olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Bilgisayarın 6 yaş grubu çocukları tarafından çok sevildiği, heyecanlı, eğlenceli, ilgiçekici ve değişik olduğu, bilgisayar kullanırken sıkılmadıkları sonucuna varılmıştır.6 yaş grubu çocuklarının bilgisayar kullanmanın keyifli olmasına karşın fizikseletmenlere dikkat etmemeleri durumunda bilgisayarın kendileri için zararlı olabileceğininfarkındadırlar.Anahtar Sözcükler : Bilgisayar, Bilgisayar Destekli Eğitim, Erken Çocukluk Dönemi, OkulÖncesi Eğitim
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study the opinions of computer teachers who work inpre-school institutions, pre-school teachers and six-year-old children in pre-school educationabout using computer in early childhood.7 computer teachers who work in pre-school institutions, 41 pre-school teachers and145 six-year-old children in pre-school education in zmir Municipality participated in theresearch.The data of the research have been collected through ?The Interview Form OfDetermining The Level Of Using Computer Six-Year-Old Children?, ?The Interview Form OfDetermining The Level Of Using Computer Of Six-Year-Old Children For Pre-SchoolTeachers? and ?The Interview Form Of Determining The Level Of Using Computer Of Six-Year-Old Children For Computer Teachers Who Work In Pre-School? that have beendeveloped by the researcher. The statistical techniques frequency and percentage were used toanalyze the data.When the data was analyzed, it has been found that using computer in early childhoodmakes teaching and learning easier.The teachers stated that the hardware problems cause six-year-old children to loseinterest and failure in computer classes.The six-year-old children said that they loved using computer and stated that usingcomputer was exciting, amusing, interesting and different. Although using computer wasenjoyable it would be harmful if they were not careful enough.Keywords : Computer, Computer Based Instruction, Early Childhood Period, Pre-SchoolLearning