Öğrenme stratejileri kullanımının İngilizce dilbilgisi başarısı üzerindeki etkiliği
The effectiveness of using learning strategies on English grammar achhievement
- Tez No: 206033
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR ALTUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite hazırlık öğrencilerinin öğrenme stratejileri kullanımlarınınngilizce dilbilgisi başarısı üzerindeki etkililiğini saptamaktır.Araştırmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu HazırlıkProgramında 2005-2006 öğretim yılında öğrenci olan toplam 596 öğrenci katılmıştır.Araştırmada betimsel yöntem kullanılmış ve veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ve 28maddeden oluşan Dilbilgisi Öğrenme Stratejileri Ölçeği ve 50 maddeden oluşan DilbilgisiTesti ile toplanmıştır.Araştırmadan elde edilen veriler ortalama, standart sapma, t-testi ve yüzde tekniklerikullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin en fazla kullandıklarıstratejiler sosyal-duyuşsal stratejilerdir. Daha sonra sırasıyla açık kapatma, karşılaştırma vebilişsel stratejiler gelmektedir.Cinsiyetlere göre bakıldığında kız öğrencilerin erkeklerden daha fazla stratejikullandıkları bulunmuştur. Lisans ve yüksek lisansların strateji kullanımları arasındaki farkabakıldığında ise yüksek lisansların lisans öğrencilerinden daha fazla strateji kullandıklarıgörülmüştür. Devam edecekleri bölümde öğrenim dillerinin Türkçe ya da ngilizce olmasınagöre öğrencilerin strateji kullanımları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.Başarılarına göre alt ve üst gruptaki öğrencilerin strateji kullanımlarına bakıldığındaise üst gruptaki öğrencilerin fark düşük de olsa alt gruptaki öğrencilerden daha fazla stratejikullandıkları görülmüştür. Diğer bir bulgu da toplam strateji kullanımı ve açık kapatmastratejileri kullanımı ile başarı arasında anlamlı bir ilişkinin olmasıdır. Bilişsel, sosyal-duyuşsal ve karşılaştırma stratejileri kullanımı ile başarı arasında anlamlı bir ilişkibulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study the effectiveness of using learning strategies on Englishgrammar achievement.A total of 596 students who are attending an intensified language preparationprogram at Dokuz Eylül University Foreign Languages School participated in this research.All the students completed a Likert type ?Grammar Learning Strategies Scale? containing 28items and then took a grammar test containing 50 questions.The statistical techniques mean, standard deviation, t-Test and percentage were usedto analyze the data. Social-affective strategies are found to be the most frequently usedstrategies. Compensation, comparison with mother tongue and cognitive strategies followthem respectively.Female students make use of more learning strategies than male students. Studentswho are attending a master program use more learning strategies than the freshmen. Nosignificant differences were found in the use of learning strategies between the students whosemedium is English or Turkish the following year.The high achievers use more strategies than the low achievers. Another finding isthat there is a significant correlation between the use of compensation strategies and totallearning strategies and achievement. No significant correlation was found between the use ofcognitive, social-affective and comparison strategies and achievement.