Tarihsel süreç içerisinde yezidiler ve Güneydoğu Anadolu bölgesi yezidilerinin günümüzdeki sosyal konumu
Yazidis in history and current social status of South Eastern Anatolia yazidis
- Tez No: 206043
- Danışmanlar: DOÇ. RÜSTEM ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Yezidilerle ilgili güncelbilgileri derlemeyi ve bölgeden göç sebeplerini ortaya çıkarmayı amaçlayan birçalışmadır.Araştırmada sırasıyla etnisite kavramı çerçevesinde sosyal bilimlerde etnikçalışmalarda kullanılan kavramlar açıklanmış, Türkiye'deki etnik toplulukların tarihikonumlarına değinilmiş, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sosyo-ekonomiközellikleri üzerinde durulmuş ve bölgeyle bağlantılı olarak göç konusu incelenmiş,Yezidi dininin tarihsel ve düşünsel arka planı ile hiyerarşisi ve örf-adetleriincelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında yapılan yüzyüze görüşme ilekaynaklardan elde edilemeyen ve topluluğun mensuplarına özgü bakış açısınadayanan bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır.Bütün bu bilgilerin ortak bir değerlendirmeye alınmasıyla oluşan tablo sonuçve değerlendirme kısmında ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims collecting the up-to-date information about Yezidis in SouthEastern Anatolian Region and to reveal the causes of Yezidi migration from theregion.Explained topics in respected order are; the terms and notions used in socialsciences related to ethnicity studies with the perspective of ethnicity, historicalbackground of ethnic minorities in Turkey, socio-economical characteristics of SouthEastern Anatolian Region and migration related to the region, historical and beliefbased background of Yezidi religion, its hierarchical structure and traditions ofYezidis. In the field study part of the thesis, we tried to obtain information that is notavailable via literature sources and that are specific to the perspective of members ofthe Yezidi community.The condition after the evaluation of information both gained from literatureand interview is explained in the conclusion section.