Okul öncesi eğitim alan ve almayan öğrencilerin ilkokuma yazmaya geçiş sürecinin, öğretmen ve öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi(nitel bir araştırma)
Evaluation of transition period of first grade reading and writing of students who attend pre-school and the ones who don’t attend in the light of view of teachers and students (A qualitative research )
  1. Tez No: 206079
  2. Yazar: DİLEK PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİYE ÇAĞIMLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitim alan ve almayan ilköğretim birinci sınıföğrencilerinin, ilkokuma yazmaya geçiş sürecini, öğretmen ve öğrenci görüşleridoğrultusunda değerlendirmek amacıyla yapılmış nitel bir çalışmadır. Araştırmada,öğrencilerin okul öncesi eğitim alma durumlarının, ilkokuma yazmaya geçiş sürecineolan etkisi, öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmeye çalışılmıştır.Araştırma, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında, Adana il sınırları içinde yer alanfarklı sosyo-ekonomik düzeydeki 6 ilköğretim okulunda yapılmıştır.Araştırmanın çalışma grubu, farklı sosyo-ekonomik düzeydeki 6 ilköğretimokulundaki 60 tane birinci sınıf öğrencisi ile 15 öğretmenden oluşmaktadır. İlköğretimbirinci sınıftaki 60 öğrenci ile birinci sınıfı okutan 15 öğretmenin görüşleri alınmıştır.Okul öncesi eğitim almış olmanın, ilkokuma yazmaya geçiş sürecini nasıletkilediğini betimleyecek şekilde sorular içeren görüşme formları hazırlanmıştır. Buformlar, uzman görüşlerine başvurularak, araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmışolarak düzenlenmiştir.Verilerin çözümlenmesinde, kişisel bilgi formlarından elde edilen nicel verilerinçözümlenmesinde, sayı ve yüzde hesapları kullanılmıştır. Nitel veriler için de betimselanaliz yapılmıştır.Ulaşılan bulgular aşağıda özetlenmiştir.1. Anne babaların eğitim düzeyi arttıkça, öğrencinin okul öncesi eğitim kurumunagitme oranı artmaktadır.2. Araştırmaya dahil olan öğrencilerin ailelerinin aylık geliri arttıkça, okul öncesieğitim kurumuna giden öğrenci sayısı da artmaktadır.3. Okul öncesi eğitim alan ve almayan öğrencilerin büyük çoğunluğu bitişik eğikyazıyı güçlük çekmeden yazabilmektedir.4. Okul öncesi eğitim alan öğrenciler, okul öncesi eğitim almayan öğrencilere göreokula daha donanımlı gelmektedir.5. Okul öncesi eğitim kurumları, çocukları, okula ve okul kurallarınahazırlamaktadır.Anahtar Kelimeler : İlkokuma Yazma Öğretimi, Okul Öncesi Eğitim
Özet (Çeviri)
This is a qualitative study which has been done with the aim of evaluating thetransition period of first grade reading and writing of students who attend pre- schooland the ones who don?t attend in the light of view of teachers and students. At theresearch, it has been attempted to evaluate the effect of the situation of students?attending pre- school on transition period of first grade reading and writing accordingto views of teacher and student.The research has been done in 6 primary schools with different socio economiclevels which take place in Adana province borders in 2005- 2006 education andinstruction year.The study of group is consisted of 60 first grade students and 15 teachers inprimary schools at different socio economic levels. The views of 60 students at firstgrade and 15 teachers who teach at first grade are applied.The interview forms which contain questions in the form that they will describehow having attended to pre- school affects the transition period of first grade andwriting have been prepared. Applying to expert view, these forms have been arrenged ashalf structured by the researcher.In analyzing the data, in analyzing the quantitative data which gained from thepersonal information forms, number and percentage calculations have been used. Andfor the qualitative data which were obtained from interviews qualitative descriptiveanalysis has been done.The reached findings have been listed below.1. As the education level of the parents increases, the rate of the students? attending topre- school education institution increases.2. As the monthly income of the students? families who participated to the researchincreases, the number of the students who attend to pre- school education institutionincreases as well.3. Most of the students who receive pre- school education and who don?t receive, canwrite adjacent and slant writing without having difficulty.4. Students who have taken pre-school education come to school more learned than theones who haven?t taken pre-school education.5. Pre-school education institutions prepare the students to school and schoolregulations.Key Words : Education of first grade reading and writing, Pre- school education