Amerikan gücünün geleceği
The future of American power
- Tez No: 206088
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İDRİS BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amerikan gücünün yirminci yüzyıla damgasını vurmuş olması herkesçe kabuledilen bir realitedir. Bu güç kendiliğinden ortaya çıkmamıştır. Bu, tarihsel birsürecin ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Bağımsızlık sonrasında dünya politikarenasında yalnızcılığı tercih etmiş olan ABD, Birinci Dünya Savaşından sonrabaşlayarak, özellikle kinci Dünya Savaşı'ndan sonra küresel bir güç olarakortaya çıkmıştır. ki kutuplu süreçte, gücünü Sovyetler Birliği'ne karşı?Çevreleme? politikası ile korumayı ve sürdürmeyi denemiş olan ABD, SoğukSavaş sonrasında yeni bir sürece adım atmıştır. Bu yeni süreçte güçparametreleri değişmiştir. Bilgi önemli bir güç unsuru haline dönüşmüştür. Buyeni süreçte ABD, kendi gücünü korumak ve olası güç yükselişlerini durdurmakiçin çeşitli stratejiler yürütmeye çalışmıştır. Medeniyetler Çatışması Paradigmasıve Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi bu çerçevededeğerlendirilebilecek teorik ve pratik anlamlara sahiptir. Bugün, ABD gücününnasıl yönetileceği önemli sorun olarak gözükmektedir. Bu gücün yanlışkullanımı telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenlebu gücün, küresel istikrarın sağlanması için yeniden programlanmasıgerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The superiorty of American power that is seen in twentieth century is reality thateveryone agrees. The American power has not come into view spontaneosly.This is a product of her historical development. After Independence the USAhas chosen isolationist policy, however, the USA, with the World War I. Andespecially, after World War II., has risen as global super power. In the two polarprocesses, the USA that has applied ?Containment? policy against Soviet Union,has stepped in to new era. In this new era, parameters of power have changed.That?s why ,,nformation has become crucial instrument of power. In this newprocess, the USA, in order to preserve her power and to prevent probable rise ofrivals, has applied assorted strategies. Clash of Civilizations and Boader MiddleEast and Northern Afric Initiative or Project can be assed as theory and practice.In this genaral framework, today how to manage this power is seen asconsiderable problematic area for the USA. Wrong use of this power can bereason of results that can not be compensated. Therefore, this global power mustbe programmed for global stability.