Büyük ortadoğu projesi ve Türkiye'nin konumu
The Greater middle east project and the position of Turkey
- Tez No: 206091
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ortadoğu kavramından bahsedildiğinde daha ziyade dinsel anlamda Müslümanların,etnik anlamda ise Türk, Arap ve Farsların çoğunluğu oluşturduğu bir bölgeden sözedilmektedir. Bununla birlikte slamiyetin yanında Yahudilik ve Hıristiyanlık da diğer önemlidinler olarak bölgedeki siyasi gelişmelerde her zaman önemli role sahip olmuşlardır. Türkler,Araplar ve Farslardan oluşan yapısında Kürtler ve Yahudiler de belirleyici rol oynamaktadır.Bu bölge tarih boyunca medeniyetlerin beşik noktası olarak anılmıştır.Ortadoğu'nun modern tarihini ikiyüzyıl önce başlatan hegemon güçler, ikiyüzyılboyunca Ortadoğu'ya zaman zaman doğrudan zaman zaman da sürekli karıştılar ve bubölgeye düzen vermek istediler. Ortadoğu'ya odaklanan bu güçler ?Büyük Ortadoğu Projesi?ile yeni bir düzen arayışı içindedirler. Bu proje ABD'nin Soğuk Savaş sonrasında tek kutuplukalan dünya üzerinde egemenliğinin sürmesini sağlamak üzere kurulmuş bir projedir. BOPküreselleşme ile aşınmaya uğrattığı tüm uluslardan bağımsız hareket eden küresel elitin içindeolduğu uluslar arası güçlerin, gerekse de ulus devlet düzleminde süper güç olan ABD'ninçıkarlarına uygun bir projedir.
Özet (Çeviri)
The dominant religion in the Middle East is Islam and the dominant ethnic groups areTurks, Arabs and Persians. The region is also the cradle of Judaism and Christianity as well asmany other civilizations.Hegemonic powers started shaping the history and polical structure of the MiddleEast about two centuries ago by directly occupying and indirectly controlling the regionthrough colonial methods. These powers tried to create a new system called“Greater MiddleEast Project”. This project aims at the prolongation of American predominance manifested inunipolarity, which emerged after the end of the Cold War. The Greater Middle East Projectserves the interests of the United States as well as that of the global elites operatingindependent of the nation-states, and eroding their power.