Büyük Ortadoğu projesinin bölge ekonomilerine etkisi
The Greater Middle East project and its effects on region economies
  1. Tez No: 186000
  2. Yazar: AHMET USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU, PROF. DR. TİĞİNCE OKTAR, PROF. DR. GÜLFETTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yönelikgeliştirdiği politikalar irdelenmiştir.Büyük Ortadoğu Projesi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin siyasi, sosyal ve ekonomikolarak dönüştürülmesi için yürütülen kapsamlı bir reform hareketidir.Proje'nin ekonomikvaatleri ve oluşturulan kurumlar bölgenin ekonomik, kültürel ve siyasi yönlerden yenideninşasını amaçlamaktadır. Şüphesiz bunun nedeni de; bölge ülkelerinin bugünkü ekonomik,siyasi ve sosyal konumundan kaynaklanmaktadır.Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ekonomileri genel olarak enerjiye dayanan ürün çeşitlemesininolmadığı ve teknolojik gelişmeye kapalı çok sorunlu bir görünümdedir.Türkiye'nin Proje'de `demokratik ortak' sıfatı ile İtalya ve Yemen ile birlikte eş başkanlığagetirilmesi, başta ekonomik fırsatlar olmak üzere bölgesel bir güç haline gelmesini dekolaylaştıracak bir unsur olarak öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the Middle Eastern and North African politics of United States of America isexamined.The Greater Middle East Project is a comprehensive reform movement that aims to transformMiddle Eastern and North African countries in a political, social and economical manner. Theeconomical promises and the established institutions of the project aims to reconstruct theregion in an economical, cultural and political manner. It is certain that these are based on therecent economic, politic and social conditions of the region.Middle Eastern and North African economies which do not have energy based productvarieties and are closed to technological developments, generally have a problematic outlook.It is anticipated that Turkey which is taken into equal presidency with a“democratic partner”title with Yemen and Italy in this project, has the opportunity of being a regional power