Birleşmiş Milletler uluslararası barış misyonları ve Türk polis teşkilatının etkileşimi (katkı, kazanım ve karşılaştığı güçlükler)
United nations international peace keeping missions and interaction of Turkish police (contribution, gain and difficulties)
- Tez No: 206140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Polislik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Uluslararasıörgütler, uluslararasıalandaki faaliyetleri ve etkileri göz önünde bulundurulduğunda, sosyal, siyasi, askeri ve kültürel açıdan bugün devletler kadar etkin bir rol oynamaktadır. Her bir uluslararasıörgüt, amaçları, örgütlenme biçimi, yetkileri ve üyeleri gibi çok değişik nedenlere bağlıolarak kendine özgü bir faaliyet sergilemektedir. UluslararasıBarışve Güvenlik söz konusu olduğunda, bu amaca yönelik olarak bünyesinde oluşturulan barış misyonlarıile kuşkusuz ilk akla gelen örgüt, BirleşmişMilletler (BM) olmaktadır. İşte bu gerçekler ışığında yapılan çalışmada, BirleşmişMilletler, oluşumu, amaç ve ilkeleri, organlarıve faaliyet alanlarıincelenmiş, BirleşmişMilletler bünyesinde oluşturulan BarışMisyonlarıbelli bir sistematik yapıiçerisinde ele alınarak, oluşturulan barışmisyonlarıve amaçlarıortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, bu misyonlar Türk Polis Teşkilatıaçısından incelenerek, teşkilatın misyonlara yaklaşımı, hangi amaçlarla hangi misyonlara katıldığı, yapılan röportaj ve elde edilen bilgiler ışığında ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise, söz konusu misyonlarda bu güne kadar bizzat görev almışteşkilat mensuplarına uygulanan ve teşkilat mensuplarının barışmisyonları ile ilgili düşüncelerini, tespitlerini, kazanımlarınıve eleştirilerini içeren anket çalışmasıyorumlanıp, karşılaştıklarısorunlar ve güçlükler saptanarak, çözüm önerileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, International Organizations are playing an effective role as muchas states taking in to cosideration of their activities and effectiveness in the social,political, cultural and military fields. Each of International Organizations exhibitits own activities in accordance with its aim structure and members. In the field ofpeace and secutity, of course UN is the first organization with its peace keepingmissions.In this study, the aim, history, prenciples and organs of UN have beenexamined and also peace keeping missions have been found out in a schematicway.Nevertheless, these missions have been examined from the point of viewof Turkish Police and the approach of the Turkish Police Department to the UNPeace Keeping Missions have been tried to be explained by the information whichwas gathered by interviews and other scientific methods.In the last part, the survey resarches have been assessed which have beenconsisted of the perception, gains and critiques of Turkish Policeman about UNPeace Keeping Missions and the solutions have been tried to be exhibited aboutthe difficulties that they had met during their missions.