15 ve 20 Kasım 2003 İstanbul patlamaları bağlamında polis medya ilişkileri
Police media relations 15 and 20 November 2003 Istanbul bombings
  1. Tez No: 206141
  2. Yazar: YALÇIN ALTINGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖNDER AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kamu kurumları ve özel kurumlar toplumun gereksinimlerini karşılayabilmek adınaçeşitli kamu hizmetlerini yerine getirmek için, çoğu zaman aynı kulvarda koşmaktadırlar.Kamuya güvenlik hizmeti sunan polis ile halkın bilgilenme (haber alma) özgürlüğünüsağlayan medya elemanları görevleri gereği çoğu zaman aynı ortamda çalışmakdurumundadırlar. Bu iki meslek çalışanları birbirlerine yardımcı oldukları gibi engel deolabilmekteler. Bu nedenle aralarındaki ilişkinin bir şekilde dengede tutulmasına ve meydanagelen sıkıntıların çözülmesinde ön olunmasına gereksinim duyulmaktadır.Bu çalışmanın konusunu da aynı ortamlarda mesai yapan ve fakat görevleribirbirinden farklı olan iki yapı arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerin, özellikle terör olayları gibiolağanüstü durumlarda, nasıl olması gerektiği oluşturmaktadır. Emniyet teşkilatı ve medyailişkileri karşılıklı beyanlarla sürdürülmeye çalışılırsa kabul edilir ki bir uzlaşma sağlanamaz.Elbette farklı çözüm yolları önerilebilir ve fakat bu yolların hepsinde karşılıklı oturupkonuşmak ve aynı kavram ve konulardan söz ederek ilişkilerin sürdürülmesine çalışmak esasteşkil etmelidir.Bu çalışmada polis ve medya kavramsal çerçevede ele alındıktan sonra, aralarındakiilişki değerlendirilmeye çalışılmaktadır. 15-20 Kasım 2003 İstanbul Patlamaları sonrasındamedyada yer alan haberler örnek alınarak ve bu haberlerin çözümlemesi yapılarak, bu ikiyapının birbirlerine bakış açıları değerlendirilmekte ve sonuçta aralarındaki iletişim veilişkinin nasıl olması gerektiği üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many times public institutions and private institutions run on sane track to dopublic services de ensure the necessities of society. Many times the police, who present,services to society and the press staff who ensure society?s information right, have to worktogether because of their functions. That?s why it?s needed to balance their relations and tosettle their problems.This work is about the relations of two institutions of which are different from oneanother by its functions, but same to one another by the same places that they work and howmust be these relations especially in extraordinary events like terrorism. As a consideration,the relations of the police and the press can not sustain by corresponding declarations. Ofcourse different solutions can be offered but the relations must be sustained by talkingabout the conceptions and subjects of these solutions.In this work after the police and the press take in conceptual dimension, theirrelations is tried to appraise. By analyzing the following news take place in press aboutIstanbul Explosions in 15-20 November 2003 aspects of these two institutions to oneanother is appraised and it is studied on how the relations of these two institutions must beto one another.