Terörle mücadelenin ulusal ve uluslararası boyutu
National and international dimentions of compating terrorism
- Tez No: 206139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Law, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Polislik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Modern çağda terörle mücadele, ulusal ve uluslararası boyutların iç içe geçtiği geniş vekarmaşık bir alanda gerçekleşen, yerellikten ziyade küresellik karakteri taşıyan bir olgudur.Bu nedenle, başarılı bir mücadele için gerek ulusal ve gerekse uluslararası toplumda oluşmasıgereken ortak bilinç çok önemlidir. Böyle bir bilincin ulusal ve uluslararası ölçekte nederecede oluştuğunun ve bunun uygulamaya ne derecede yansıdığının görülmesi, ileriyeyönelik olarak nelerin yapılması gerektiği ile ilgili önemli ipuçlarını verecektir.Terörle mücadelenin ulusal (Türkiye) boyutunda karşımıza çıkan gerçek; tehdidinçeşitliliği, sürekliliği, içeride her zaman uygun zeminler bulabilmesinin yanı sıra dış desteğide bünyesinde barındırmasıdır. Sayılan bu özellikler Türkiye'nin terörle mücadele ile ilgiligelmiş olduğu bugünkü noktanın analizinde mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bundansonra dikkate alınacak şey ise bu özelliklere uygun etkin ve sürekli bir anlayışın oluşturulupoluşturulmadığına, buna paralel politika ve stratejilerin üretilip üretilemediğine, uzmanlıkgerektiren uygulamalara gidilip gidilemediğine ve içteki mücadeleyi destekleyecekuluslararası gayretlerin yeterli olup olmadığına dair tespitlerin yapılmasıdır. Bu çalışmada,olanlarla olması gerekenler arasında bir nedensellik bağı kurulmaya ve gelecekte nasıl biranlayışın benimsenmesi gerektiği tartışmasına katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.Uluslararası mücadelede ise, zorluklar ortak bir tanımda buluşma noktasındabaşlamakta, politika ve stratejilerin oluşturulmasından yaptırımlar uygulanmasına ve askerimüdahalelere kadar olan geniş bir yelpazede devam etmektedir. Bütün bu zorluklarınaşılmasında uluslararası kuruluşların ve toplumların sağlamaya çalıştıkları katkılar, kabulgörmekte olan doktrinler ve uygulamalarla bu uygulamaların sonuç ve etkileri yine buçalışmada ele alınmakta, ulusal boyuttakine paralel bir yöntemle değerlendirmeleryapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fighting with terrorism in the modern ages is an event that exists in union of nationaland international dimensions which is a global event rather than a local event. For this reason,common consciousness is very important in both national and international society for asuccessful fight. Understanding which kind of such consciousness formed in national andinternational scale and how it could reflect the practice will give clues for what to do in thefuture.The truth that we faces in the national (Türkiye) dimension of fighting with terrorism isthat threats variety, continuousness and not only finding appropriate support inside but alsocontaining exterior support within. The attributes that have been counted must be taken to thehand by all means for analyzing of the point that Turkiye has came about fighting withterrorism. The next topic will be taken into consideration is that if an understandingappropriate to these attributes, effective and continuous with it could be able to gained or not,parallel with this if politics and strategy could be able to developed or not, will be followingapplications that will require expertise or not and completing the establishing if internationalefforts are sufficient to support inner struggle or not. In this study, it has been tried toestablish a causality connection between the things are going on and things that must be done,also it has been tried to assist in the discussion what kind of understanding needs to beassumed in the future.As for international fight, the difficulties start with obtaining union in single definitionand continue comprehensive topics like creating politics and strategy, applying law sanctionsand military interference. Again overcoming all these difficulties, assistances by internationalassociations and nations are trying to supply, considered doctrines, applications and theirresults and effects will going to be taken to hand in this study and with a parallel method tonational dimension interpretations are being done.