Elazığ - Harput divan eserleriyle Türk sanat müziğinde bulunan divan formundaki eserlerin karşılaştırılması
Elaziğ - the study of Harput region divan works of art and work of art in turkish art music
  1. Tez No: 206147
  2. Yazar: KEZİBAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR SOMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
IT.C.HALİÇ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜTÜRK MÜZİĞİ ANASANAT DALIYÜKSEK LİSANS TEZİELAZIĞ-HARPUT YÖRESİ DİVAN ESERLERİYLETÜRK SANAT MÜZİĞİNDE BULUNAN DİVAN FORMUNDAKİESERLERİN KARŞILAŞTIRILMASIHazırlayanKeziban ARSLANTez DanışmanıYrd.Doç.Dr. Pınar SOMAKÇIEKİM 2006ÖZETBu çalışma, Elazığ-Harput Divan Eserleriyle, Klasik Türk Müziği' ndebulunan Divan Eserlerin karşılaştırılarak ortak noktaların bulunması amacıylayapılmıştır.Kaynak tarama, bilir kişilerle karşılıklı görüşme yöntemlerinin kullanıldığıbu çalışma, beş bölümden oluşmuştur.IIBirinci bölümde, Divan Edebiyatının tanımı, tarihçesi, gelişimi, kuralları veDivan Edebiyatının Türk Halk Edebiyatçılarına etkisi anlatılarak, ilk kez türkçeDivan tarzı şiirler yazan Ali Ağa Vahid hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde Elazığ-Harput yöresinin tarihi, coğrafi konumu ve?Elazığ? adının kaynağı hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde, Elazığ-Harput yöresine ait Türk Halk Müziği divaneserlerin, makam incelemesi, müzik cümlelerinin incelenmesi, motif incelemesi veedebi incelemesi yapılmıştır.Dördüncü bölümde, Türk Sanat Müziği Divan eserlerinin, makam incelemesi,müzik cümlelerinin incelenmesi, motif incelemesi ve edebi incelemesi yapılarak ;Divan Eserlerinin, durağı, güçlüsü, donanımı, seyri ve dizisi esas alınarakkarşılaştırma yapılmıştır.Müzik cümlelerinin soru ve cevap biçimleri ortaya konulmuştur.Karşılaştırma sonucu ortaya çıkan ortak özellikler Melodik ve Ritmik olaraktablo şeklinde verilmiştir.Edebi incelemede;a- Ezginin sözlerib- Ezginin şiir türüc- Ezginin kafiye örgüsübaşlıkları altında incelenmiştir.Beşinci bölümde, incelenen eserlerin makam ve usulleri konusunda hükümyürütülerek ortak noktaları konusunda bilgi verilmiştir.Anahtar Kelimeler : Divan, Divan Edebiyatı, Harput, Türk Müziği
Özet (Çeviri)
IIIREPUBLIC OF TURKEYHALİÇ UNIVERSITYINSTITUTE OF SOCIAL SCIENCESTURKISH MUSIC MASTER BRANCHELAZIĞ-THE STUDY OF HARPUT REGION DİVAN WORKSOF ART AND WORK OF ART IN TURKISH ART MUSICPREPARED BYKeziban ARSLANADVISERAssistant Professor DoctorPınar SOMAKÇIOCTOBER 2006SUMMARYThis study is aimed to compare the Harput Region Divan Work of Art andWork of Art of Turkish Art music, and to find the common points of them.This study, in which we used source scanning and expert interview methodscontains seven parts.In the first part, the information about Divan literature?s description, itshistory, development verse forms and the effect of Divan literature on Turkish FolkIVLiterature is mentioned and information about Ali Ağa Vahid who first wrote Divanstyle poems in Turkish is givenIn the second part, it is given historical geographical and etymologicknowledge about Elazığ-Harput region.In the third part, the makam, music sentences, motif and literary stıdies ofTurkish Folk .Music divan work of arts which belongs to Elazığ- Harput Region hasbeen done.In the fourth part, the makam , music sentences, motif and literary studies ofTurkish Art Music divan work of arts has been done;The end, the important voice, clef, tune of Divan work of arts were taken baseto make comparisonThe question-answer forms of music sentences were put forward.In the conclusion of comparison the common traits were shown in the tablesas melodic and rythmic.In the literary study;a- Lyrics of melodyb- The poetic style of melodyc- The rythme form of melodySubtitles were studiedIn the conclusion part; the information about the common points of studiedpieces? makams and tempos was given by putting forward an idea.Key words : Divan, Divan literature, Harput, Turkish Music