Atatürk dönemi müzik ideolojisi ve günümüze yansımaları
Ideology of music in Atatürk's era and its reflections today
- Tez No: 206148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇETİN KÖRÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZETCumhuriyet döneminde Türk kültürel kimliği, devrimler yoluylaçağdaşlaştırmaya çalışılmış, birçok alanda değişim ve yenileştirme projeleribaşlatılmıştır. Sanat alanında; özellikle müzikte, çok sesli müzik eğitimi veüretilmesine yönelik çalışmalar, Türk kültür yaşantısında bir dönüm noktasınıoluşturur.?Atatürk Dönemi Müzik İdeolojisi ve Günümüze Yansımaları? adlı tezçalışmamın birinci bölümünde, Büyük Önder Atatürk'ün, o döneme ait Müzikİnkılabı ile ilgili söylediklerine yer verilmiştir.İkinci bölümünde, ?Türk Müzik İnkılabı? başlığı altında, Muzıka-iHümayun'dan günümüze kadar, müzik alanında yapılan inkılaplar ele alınmıştır.Tez çalışmasının üçüncü bölümünde, ?Cumhuriyet Dönemi MüzikEğitimi? başlığı altında, o dönemdeki müzik eğitimi ve eğitim kurumlarıincelenmiştir.Dördüncü bölümde, ?Cumhuriyet Dönemi Müzik İdeolojisi? başlığıaltında, yapılan Türk müzik inkılabının olumlu ve olumsuz yönlerideğerlendirilerek günümüze yansımaları yorumlanmıştır.EK-1'de, ?Atatürk'ün Yakınında Bulunmuş Kişilerden, O Döneme AitAnılar? başlığı altında, Atatürk'ün yaptığı ?Müzik İnkılabı? ve o döneme aityaşanmış birebir anılar anlatılmıştır.EK-2'de ise, geçmiş ve günümüzün görsel anlamda karşılaştırılabilmesiiçin, ?Konularla İlgili Görsel Dokümanlar?a yer verilmiştir.Kaynakça ile son bulan tez, Cumhuriyet tarihinde her yönüyle önemli birinkılap olarak kabul edilen, ?Türk Müzik İnkılabı?nın, etik anlamda, o dönemdeyapılan müzik reformlarının yorumuna yönelik bir çalışmadır.IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEfforts for modernizing the Turkish cultural identity were taken in theRepublican Era through revolutions, and reformation projects in many fields werecommenced. In arts, and particularly in music, efforts aimed at ensuringinstruction in and production of polyphonic music constitute a turning point in theTurkish culturel life.In the first part of my thesis entitled; ?Ideology of Music in Atatürk?s Eraand its Reflections Today? Great Leader Atatürk?s statements on the Revolutionin music addressed at that era, are included.In the second part of the thesis reforms realized in music from the ?Muzika-iHümayun? till today are depicted under the heading ?Turkish Revolution inMusic?.In the third part of the thesis music instruction practices and educationalinstitutions at that era are depicted under the title; ?Music Education in theRepublican Era?.In the fourth part of the thesis under the heading; ?Ideology of Music in theRepublican Era?, pros and cons of the Turkish reform in music were discussedand the reflections of the reform on the current trends in music are interpreted.In ANNEX-1 of the thesis under the heading; ?Memoirs of Atatürk?sCompanions Related To The Era? recollections on the Great Leader Atatürk?s?Revolutions in Music? and specific memories, are shared individually.In ANNEX-2 of the thesis illustrated documents related to the subjectmatters are included in order to make a visual comparison between our past andpresent.The thesis concluding with a Reference section, is a work aimed at theethical interpretation of the Reformations in Music in that era which is accepted inevery aspect as a significant stage in the history of the Turkish Republic.V