Büro yönetiminde ergonomi ve ergonominin verimliliğe etkisi: Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde bir uygulama
Ergonomics at manegement of office and the effect of ergonomics to productivity: An example of Ankara Police Department
- Tez No: 206152
- Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
iÖZETÇalışmamızda toplumda huzur ve güveni temin etmekle görevli emniyetgörevlilerinin bir diğer önemli görevleri olan büro hizmetlerinde ergonomi veergonominin verimliliklerine etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Büro yönetimi veverimlilik ile ilgili temel kavramlar üzerinde durulmuş, ergonominin büroverimliliğine etkisi incelenmiştir. Ayrıca işletme verimliliğini etkileyen faktörler vefiziksel çevrenin çalışanlar üzerine etkileri konularına yer verilmiştir. AnkaraEmniyet Müdürlüğü'nde bürolarda çalışanlar üzerinde bir alan araştırmasıyapılmıştır. Ergonomik yapının çalışanlar üzerine etkisi incelenmiştir. Bu konudabürolarda çalışan 200 kişi üzerinde 42 sorudan oluşan anket çalışması yapılmıştır.Yapılan bu çalışma sonucunda çalışanların fiziksel çevreden etkilendikleriortaya çıkmıştır. Bu etkilenmeye bağlı olarak verimlilik artmakta veya azalmaktadır.Gözlemler sonucu, çalışanların çok yoğun bir çalışma ortamında bulunduklarınısöyleyebiliriz. Bunun üzerine fiziksel alanla ilgili ergonomik problemler ekleninceçalışma performansı düşmekte ve verim azalmaktadır. Araştırmada elde edilen bazıönemli sonuçlar şunlardır: Bürolarda çalışanları rahatsız eden en önemli etkenler;aydınlatma, havalandırma, gürültü ve büro mobilyalarıdır. Bunların ergonomikprensiplere göre düzenlenmesiyle, çalışanların performansı ve verimliliği artacaktır.Büro ortamlarından kaynaklanan yorgunluk ve stres çalışanlar için zararlıdır.Kendini kötü hisseden çalışanın dikkati ve verimliliği azalacaktır.Büro çalışanlarınıninsan olduğu ve çevreden etkilendiği unutulmamalıdır. Onların rahat, sağlıklı vehuzurlu bir ortamda çalışmaları sağlanmalıdır. Bunun sonucunda verimlilik artacakve hedefe ulaşılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTIn our study we try to determine the police?s Office conditions and it?s effectsto their efficiency. Fundemental concepts regarding Office management andproductivity are studied and effect of environmental conditions to office poductivityis examined. Besides, factors that effects business productivity and the effects ofphysical environment on employees are discussed. An inquiry was applied to theemployees who work at Office at Ankara Police Department. Effects ofenvironmental conditions on employees are examined. Regarding this subject, an 42- question-inquiry was applied to 200 individuals who work at office.According to this inquiry, it appears that employees are affected by thephysical environment. Efficiency either increases or decreases in accordance withthis influence. As a result of observations, we can say that employees are in a veryintensive working conditions. In addition to that, when environmental problemsrelated to physical environment are added, work performance decreases andefficiency becames low. Here are some crucial findings that are obtained from theinquiry. The most important factors that disturb the employees in office areillumination, ventilation, noise and office furniture. With the decoration of these inaccordance. With ergonomics principles, performance and effiency of the employeeswill raise.Fatigue and stress that are caused from office enviroment are harmful for theemployees concentration and productivity of someone. Who feels bad decreases.It should not be forgotten that office employees are humanbeings and effected byenviroment. We should provide them with comfortable, healty and peaceful workconditions. In consequence of that, productivity will rise and target will be reachead.