Yönetici asistanları ve büro çalışanlarının hizmet içi eğitimleri için WEB tabanlı uzaktan eğitim programı önerisi
Proposal of a WEB based in-service training program for executive assistants and office staff
- Tez No: 206155
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZETGünümüzde bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler eğitim sistemini büyükölçüde etkilemektedir. Bilgiye duyulan ihtiyaç hızla artmakta, ancak hızlıulaşılamayan bilgi değerini yitirip ihtiyacı karşılayamamaktadır.Öğrenci sayısı gün geçtikçe artmakta, öğretmen sayısı bu artışa paralellikgösterememekte, bilgideki ve öğrenci sayısındaki bu hızlı artış bazı sorunları daberaberinde getirmektedir. Daha önceden de kullanılmakta olan eğitim teknolojileriiçerisinde en yeni ve en önemli olanı bilgisayardır.Daha fazla bilgiye daha kısa zamanda ulaşılabilmesi, bireysel ve yaşam boyuöğrenmeyi desteklemesi, internete bağlı bir bilgisayarın; dergi, gazete, tv, radyo, cdçalar ve haberleşme aracı olarak kullanılabilmesi gibi özellikleri, bilgisayarıneğitimde tercih edilme nedenleri arasında bulunmaktadır.Teknolojinin gelişmesine paralel olarak, uzaktan eğitimde kullanılanteknolojiler de, zaman içerisinde farklılık göstermeye başlamıştır. Bilgisayar buteknolojiler içerisindeki en yenisidir.Bu gelişmeler sonucunda, büro çalışanlarının da, bilgisayar kullanımındanuzak olmaları beklenemez. Ayrıca, Word, Excel, Powerpoint ve hızlı klavyekullanımı gibi bazı özel konularda da diğer bilgisayar kullanıcılarından daha fazlabilgi ve beceriye sahip olmaları gerekmektedir.Çoğu işletme çalışanları eksiklerini, hizmet içi eğitim programlarıylagidermektedir. Ancak bu hem para hem de zaman sorununu beraberindegetirmektedir. Hizmet içi eğitime katılan çalışanların eğitim sırasındaki iş gücü kaybıda göz ardı edilemeyecek ölçülerdedir. Böyle durumlarda iyi hazırlanmış bir uzaktaneğitim programı, iş gücü kaybını azaltacağı gibi mali açıdan da işletmelere büyükyükler getirmeyecektir.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTNowadays, the educational system is considerably influenced by thetechnological developments. The need for information is ever-growing, butinformation that is not quickly loses it?s value and therefore cannot satisfy the needs.The number of students is growing every day, on the other hand, the numberof teachers is not growing at the same rate, which brings with it several problems.The most important instrument among the educational technology iscomputer. Attainment of more information in a shorter time, supporting individualand lifelong education use of an online computer as a magazine, newspaper, are themajor reasons behind its wide use.In line with the improvement in technology, the devices used in the onlineeducation started to change. Computers are the newest among those technologies.As a result of these changes, office employes also are expected to use PCprograms like Word, Excel, PowerPoint and quick keyboard typing and of coursetheir computer knowledge should be far more than other PC users. Knowledge andskill are important classification criterion in today?s competitive business world. In-service programs make considerable labor loss. Online distance education willreduce labor loss and financial burden.Distance learning and PC usage occupies an important place in today?sworld. As a matter of fact the use of web-based, alternative educational workshop isa better choice in terms of time saving and cost-effectiveness.Such education was considered as an alternative method for executiveassistants, secretaries and officers who are unable to have education at school due totheir intense workload.