Tur Abdin süryanileri örneğinde etno-kültürel sınırlar
Ethno-cultural boundaries: Case of syrians of Tur Abdin
  1. Tez No: 206164
  2. Yazar: ABDURRAHİM ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ ERGİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Etnoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Doğu Hıristiyanlığı içinde önemli bir yere sahip olan Ortodoks Hıristiyan birtopluluk olan Tur Abdin (Mardin) Süryanileri çevrelerindeki diğer etnik gruplararasında var olan sosyal-kültürel ilişki ve etkileşimler, bu grupları birbirindenayıran ve birleştiren `etno-kültürel sınırlar' ve bu sınırların oluşum sürecinin nasılbir seyir izlediği, `iç' ve `dış' dinamiklerinin neler olduğunun anlaşılması veaçıklanmasının amaçlandığı bu çalışma; insan grupları arasında ilişkilerindeformasyonuna da neden olabilen söz konusu sınırların neden, nasıl ve önceliklehangi kültürel öğelerle kurulduğu sorusundan hareket etmektedir.Doğal ve değişmez bir oluşum olmayıp, toplumsal grupların diğer gruplara mensupbireylerle girdikleri etkileşim süreçlerinde ortaya çıkan bir `toplumsal tasarım'olarak etnisite düşüncesinin temel alındığı bu çalışmada; Tur Abdin Süryanilerineodaklanan alan araştırması verileri konuyla ilgili kuram ve söylemler ışığındatartışılarak, `dışlama' ve `dahil etme' gibi sosyal süreçlerin varlığı ile doğrudanlintili olan etnik ve kültürel sınırlarının nasıl kurulduğu irdelenmiştir.Tur Abdin'de yaşayan farklı toplulukların birbirleriyle olan ilişkileri, her grubundiğerleriyle yaşama stratejileri ve birbirlerini nasıl ötekileştirdikleri incelendiğinde,bu ilişkilerin kurulmasında ve Türkiye'de sadece Gayrimüslimleri çağrıştıranazınlık kimliğinin şekillenmesinde, Türkiye'de ve araştırma bölgesinde hakim dinolan İslam'ın ve bu dinin yerel yorumlarının etkili hatta belirleyici olduğu, ancakfarklı etnik gruplar arasındaki bu etno-kültürel sınırların kaçınılmaz ve statikolmadığı da bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
With this thesis it is aimed to study and explain sociocultural relations andinteractions between Orthodox Christian community those have a significant placein Eastern Christianity -Tur Abdin (Mardin) Syrian Christians -and other ethnicgroups near them. Subjects of sociocultural boundaries that separate and unify thesegroups and what kind of progress it is seen during the process of these boundariesformation, what ?interior? and ?exterior? dynamics are seen have been studied inthe thesis. It is begun from the questions of what for, how and on which culturalelements these boundaries that can also cause the deformation of relations amongthese communities constructed basically.It is thought that there is not natural and stable constitution and ethnicity is a `socialconception? that occurs during the progress of interaction with members of othersocial groups. Results of fieldwork that focused on Tur Abdin Syrian Christians arediscussed within theories and discourses related with the ethnicity matter andstudied how ethnic and cultural boundaries directly related with social processessuch as `excluding? and `including? are constructed.As we study relations of different communites with each other, living strategies ofeach group with others and how they make themselves ?other?, it is seen that Islam-widespread in Turkey and in the research field- and its local interpretations aremore efficient even vital during the construction of these relations and formation ofminority identity associates only non-Muslim in Turkey. On the other hand it isknown that these etnocultural bundaries between different ethnic groups areunavodiable and not static.