Fehim-i Kadim Divanı'nda sevgili ve sevgilinin güzellik unsurları
Beloved and beloved's beauty elements in Fehim-i Kadims Divan
  1. Tez No: 206186
  2. Yazar: SEVDA UNDU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bir edebiyatın gerçek anlamda anlaşılması, bu edebiyatın oluşmasını sağlayanürünlerin ve bu ürünleri oluşturan sanatkârın fikir ve hayâl dünyasına girilmesi ilemümkündür. XVII. yüzyıl Dûvân şâirlerimizden olan Fehûm-i Kadûm'in şiirlerindesevgili ve sevgili ile ilgili unsurlara geniş bir şekilde yer verilmiştir. Bu unsurlarınortaya konulması ile Fehûm-i Kadûm daha iyi anlaşılacaktır.Fehûm-i Kadûm, şiirlerinde saç, yüz, ağız, göz, hat, boy gibi sevgilinin güzellikunsurları üzerinde durmuş ve bu öğeleri çevresindeki maddi unsurlara teşbih etmiştir.Ancak Fehûm şiirlerinde sadece sevgilinin fiziki yapısını değil huy, karakter, tavır,davranış, yürüyüş, söz, nefes, ses, tebessüm ve naz gibi özelliklerini de bir güzellikunsuru olarak ele almıştır. Hikemû tarzı benimseyen Fehûm, şekil ve dil bakımından daince, yeni hayâllerle ve mânâlarla yüklü sözü ile kendinden sonra gelen pek çok şâireörnek teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding real meaning of literature is possible with entering into theimaginations and thouhts of the artist. Beloved and elements related to beloved is soimprtant function in Fehûm-i Kadûm?s poems who is the one of the poet of the XVII.Century. With these elements we underatand better Fehûm-i Kadûm.Hair, face, mouth, eye, feature and height such as the elements of the beloved are soimportant things for Fehûm-i Kadûm?s poems. But also Fehim gives the sameimportance to the beloved?s character, habits, voice, smile and coyness not onlyphysical appearance. Fehim appropriated hikemi style. Fehim?s style effected manypoets that comes after himself by means of his diagram, language and many words.