Klasik -Türk müsikisi kitap ve tez bibliyografyası (1929-2007)
The book and thesis bibliography of classical Turkish music (1929-2007)
  1. Tez No: 206187
  2. Yazar: PELİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Müzik, Bibliography, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tezde Klâsik Türk Mûsikûsi alanında yayımlanmış kitapların ve yapılmıştezlerin tespit edilerek tanıtılması, bibliyografik künyelerinin verilmesi düşünülmüştür.Bu suretle görülen eserlerin bir bibliyografya çalışması kapsamında düzenlenmesi ve budoğrultuda ?Klâsik Türk Mûsikûsi Materyali? oluşturulması hedeflenmiştir.Araştırmada değerlendirmeye esas alınan materyaller, bibliyografya çalışmasıkapsamındaki kaynak kitaplardan, Milli Kütüphane, TRT Kütüphanesi, T.C.Başbakanlık Devlet Arşivleri Dokümantasyon Merkezi, T.C. Kültür ve TurizmBakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Arşivlerinden ve üniversitekütüphanelerinin kayıtlarından tarama yapılarak elde edilmiştir. Çalışma aşamasında1929-2007 yılları arasını kapsayan yetmiş sekiz yıllık süreçte meydana gelmiş 921 adetKlâsik Türk Mûsikûsi alanında hazırlanmış kitap ve tez tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, published books and theses made in the field of Classical TurkishMusic and their bibliographies are thought to be introduced. It is aimed to arrange thesekind of works in a content of bibliographic study and to form ?a material of ClassicalTurkish Music?. The basic materials evaulated in the research have been obtained fromsource books containig the bibliographic study, National Library, TRT. Library, T.R.Prime Ministry Government Archieves Documentation Center, T.R. Culture andTourism Ministry Libraries and General Management of Publication Archieves and byscanning the records of university libraries. During the study, it is established that ninehundred twenty-one times of Classical Turkish Music books and thesis formed in theprocess of seventy-eight years between 1929-2007.