İlköğretim 1. kademede davranış sorunları olan çocukların anne baba tutumları
Parents attitudes witht behaviour problems of children in primary school
  1. Tez No: 206185
  2. Yazar: NECLA TABAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENAY YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, ilköğretim birinci kademede öğrenim gören 7-11 yaş grubuçocuklar arasında; saldırganlık, içe kapanıklık, kekemelik, dikkat eksikliği vehiperaktivite davranış sorunlarından en az birini yaşayan çocukların anne babatutumlarını öğrenmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2006-2007 Eğitim Öğretimyılında Afyonkarahisar il merkezindeki 20 ilköğretim okulunda birinci kademedeokuyan 143 çocuğun anne ve babasına P.A.R.İ. ?Aile Hayatı ve Çocuk YetiştirmeTutum Ölçeği? uygulanarak yapılmıştır.Elde edilen veriler, betimsel istatistik ve tek yönlü varyans analizi ileincelenmiştir.Araştırma sonucunda sorunlu çocuklarda saldırganlık davranış sorununun diğersorunlardan daha fazla olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan annelerden yaşortalaması 30-35 aralığında olanlar ile, babalardan yaş ortalaması 35-40 aralığındaolanların en fazla olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca anne ve babalardan ilkokul mezunuolanların en fazla olduğu, annelerin yarısından fazlasının çalışmadığı, ailelerin büyükbir kısmının düşük gelire sahip olduğu saptanmıştır.Araştırma sonucunda, anne babalardan % 72,1'inin ev kadınlığını reddetmetutumunu, % 68,9'unun aşırı koruyucu tutumu oldukça uygun olarak benimsediklerigörülmüştür.Saldırganlık, içe kapanıklık, kekemelik, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunuyaşayan çocukların anne babalarından aşırı koruyu tutum sergileyenlerin en fazla,geçimsizlik tutumu sergileyenlerin en az olduğu saptanmıştır.Araştırmanın sonucunda çocuğun yaşadığı davranış sorunları ile anne babatutumları arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to understand the behavioral attitudes of parentswith children between ages of 7-11 at primary school who had at least one of theproblems of aggressiveness, introversion, stammering, lack of attention and hyperactivebehavioral problems. İn 2006-2007, P.A.R.İ. ?Parental Attitude Research Instrument?was administered to parents of 143 children from 20 primary schools inAfyonkarahisar.The researcher used descriptive analysis and One-way ANOVA in theanalysis of the data.In the results of the study it was seen that aggressive behaviors weremore observed than the other problems in children with problems. .Mothers who tookpart in the research had an average age range of 30-35 and it was 35-40 for fathers.Most of the parents were noticed to be graduates of primary school, more than half ofthem were not working and a great majority of them were with low monthly incomes.This current study showed that 72,1 % of the participants did not accept beinghouse-wife, whereas 68, 9 % of the participants accepted being highly protective ontheir children. The children who had behavioral problems at most were from thefamilies who were highly protective on their children. On the contrary, the children whohad behavioral problems at least were from the discordant families.No meaningfuldifference was found between the behavioral problems and attitudes of the parents.