Malatya'da bulunan ulusal seviyedeki taekwondo sporcuları ile bölgesel seviyedeki taekwondo sporcularının fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin incelenmesi
Survey on physigal and physiological characteristics of national taekwondo players and taekwondo player in regional level in Malatya
  1. Tez No: 206199
  2. Yazar: VAROL TUTAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELAL TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı, Malatya'da bulunan ulusal seviyedeki taekwondocularınve bölgesel seviyedeki taekwondocuların fiziksel ve fizyolojik özelliklerini belirlemek vemukayese etmektirBu araştırmaya Malatya'da bulunan 8 tane ulusal seviyedeki erkek taekwondocuile 8 tane bölgesel seviyedeki erkek taekwondo sporcuları katılmıştır. Bu sporcularüzerinde fiziksel karakteristik olarak, boy, ağırlık, teknik süratte devamlılık, maksimalkalça eklemi genişliğinde hareket süratinde devamlılık ölçümleri, fizyolojik karakteristikolarak ise spagat formu, kartal formu, öne doğru esneklik, geriye doğru esneklik, sağ vesol el pençe kuvveti istirahat kalp atım sayımı, sistolik ve diastolik kan basıncı ilemaxVO2(aerobik güç) testleri uygulanmış ve ölçümleri alınmıştır. Bu ölçümlerden 12dakikalık Cooper testi Malatya İnönü Stadyumunda uygulanmış diğer testler isesporcuların özel salonlarında uygulanmıştır. Spagat formu, kartal formu, öne doğruesneklik, geriye doğru esneklik, teknik süratte devamlılık ve maksimal eklemgenişliğinde hareket süratinde devamlılık ölçümü branşa yönelik ısınma hareketleribittikten sonra ugulanmıştır.Ölçümler neticesinde fiziksel karakteristik özellik olan, boy ve ağırlık ölçümleriortalamaları arasında yüzdelik olarak bir fark bulunamamış. Teknik süratte devamlılıkve maksimal kalça eklemi genişliğinde hareket süratinde devamlılık ölçümleriortalamaları arasında yüzdelik olarak bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Fizyolojikkarakteristik olan, spagat formu, kartal formu, öne doğru eneklik, geriye doğru esneklik,pençe kuvveti ve maxVO2 ölçümleri ortalamaları arasında yüzdelik olarak bir farkolduğu tespit edilmiştir Ancak, istirahat kalp atım sayıları ile sistolik ve diastolik kanbasıncı ölçümleri ortalamaları arasında yüzdelik olarak bir fark olmadığı tespitedilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Fiziksel ve Fizyolojik Karekteristik, Taekwondo
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to establish and to compare the physical andphysiological characteristics of national taekwondo players in Malatya and regionaltaekwondo players.8 Male taekwondo players in national team and 8 male taekwondo players inregional team participated in this study, As physical characteristics; height, weight,continuty in technical speed and continuitymeasures of movements in maksimal hip-joint were carried out and measured and players. Spagat form as physical characteristic,eagle form, flexibility through the back and the front, grip strength of right and lefthand, the number of heartbeat, sistolic and diastolic blood pressure and maxVO2 testswere carried out measured on players. Cooper test in 12 minutes was applied in İnönüStadium. Others were applied in special salons. Spagat form, eagle form, flexibilitythrough the back and the front, continutiy in technical speed and continuty measuresof movements in maksimal hip-soint were carried out after warm-up movements.As a result of measures, there is no percentile difference between the avarage ofheight and weight measures. It was realized that there is a percentile difference betweenthe average measures of continuity in technical speed and continuity of movement inmaksimal hip-joint.There were a percentile difference between the avarage measures ofspagat form, eagle form, flexibility through the backside and the frontside, the gripstrength and maxVO2 which were physical characteristics. But ıt was determined thatthere is no percentile difference between the measures of heartbeat number and sistolicand diastolic blood pressure.KEYWORDS: Physical and Physiological Characteristics, Taekwondo