4857 sayılı (yeni) İş Yasası'na göre iş güvencesi
- Tez No: 206198
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜKSEL METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
İş Hukuku bağımsız bir hukuk dalı olduğundan beridir, amaçları arasındakien önemli kurum, iş güvencesi kurumudur.İş güvencesinin sağlanması çeşitli ülkelerde farklı hukuki yollarlasağlanmaktadır. Bu çalışmamızda iş güvencesi kavramı, doğuşu, uygulanış şekilleri,gerek diğer ülke uygulamaları ve gerekse ülkemizdeki uygulamaları incelenmeyeçalışılmıştır.Öncelikle konunun kavranması açısından mukayeseli hukuktan yararlanmakgerektiği de göz önüne alınarak Avrupa ülkeleri örnekleri incelenmiştir.Yine iş hukukunun uluslar arası kaynaklarından ILO (Uluslar arası ÇalışmaÖrgütü) belgelerinden iş güvencesi ile ilgili olan ve özellikle mevzuatımızda 4857sayılı yasanın yapımında esas alınan 158 sayılı Sözleşme hükümleri incelenmiş,Avrupa Konseyi belgeleri ile Avrupa Birliği yönergelerine de değinilmiştir.Konumuzun kavranabilmesi açısından halen kıdem tazminatı ile ilgilimaddesi yürürlükte olan 1475 sayılı eski İş Yasası ve bunu değiştiren 4773 sayılıyasanın iş güvencesi ile ilgili hükümleri incelenmiştir. Zira iş güvencesi kapsamınagirmeyen işçilerimizle ilgili olarak yeni hükümler hemen hemen eski yasaylabenzerlik göstermekte olup, bu yasa dönemindeki öğreti ve uygulama geçerliliğinihalen korumaktadır. Bu nedenle çalışmamızda eski yasa dönemindeki uygulama veöğretideki görüşlere de yer verilmiştir.Tezimizin esas inceleme konusu olan 4857 sayılı yeni İş Kanunumuzun işgüvencesi konusunda getirdiği yeni sistem, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ve 29.maddelerçerçevesinde öğreti ve Yargıtay kararları da tartışılarak incelenmiştir.Geniş anlamda iş güvencesi kapsamında görülen, kanundaki askı halleri,yeniden işe alma kurumları ise inceleme konusu yapılmamıştır.Yapılan inceleme ile yeni yasamızdaki iş güvencesinin getirdikleri, uygulamave öğretideki görüşlere göre eleştirel olarak incelenmiş ve sonuç kısmındaönerilerimize de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Guarantee of Emplayment is not only an independent part of the labourlaw but also one of its aims.The Guarantee of Emplayment is provided in different ways in the world. Inthis respect, it is aimed in this study to discuss the concept of the suarantee ofEmplayment, its birth and how it is applied in our country and in other countries.In order to comprehend the subject better, examples of European countriesare identified with benefits of the comprehensive law.Also documents from international resources (İLO) about labour law havebeen identified. Furthermore, the act no. 4857 which is based on the act no. 158 havebeen discussed and European council documents and European Union instructionshave been mentioned too.We also discussed the act no. 1475 which was the old labour law, but itsarticle about ?seperation pay? is stil in force. The act no. 4773 which is the new lawand its articles about the suarantee of emplayment have also been identified.Comparing the new law with the old done, it must be said that the new lawhas very close similarities with the old one in terms of the protection of employerswho are not under the guarantee of emplayment. Therefore views and opinionsaccording to this subject have been argued.Nobody can ignore the fact that the main subject of this thesis is to identifythe new labour law; that is the act no. 4857, and the new system which it brought tothe guarantee of emplayment. The articles 17,18,19,20,21,22,29 and the decisions ofthe Supreme Court have also been discussed in this study.It must be said that after being dismissed turning back to one;s old positionwhich in general terms is seen as a subject of guarantee of emplayment hasn?t beendiscussed in this study.As a result, it is obvious that in this thesis we criticized and discussed the newlaw and the guarantee of emplayment. At the end we added our suggestions too.