1920-1950 yılları arasında Malatya'da salgın hastalıklarla mücadele
Combating epidemic diseases in Malatya between 1920 and 1950
- Tez No: 977714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlığın var olduğu günden beri hastalıklar da olmuştur. Bazı hastalıklar bulaştığı kişiyle sınırlı kalırken, bazı hastalıklar ise kişiler arasında dolaşım göstermektedir. Bulaştığı kişiyle sınırlı kalmayıp dolaşım gösteren hastalıklar salgın hastalıklar içerisinde yer almaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye'de sıtma, verem, trahom, çiçek, tifo, tifüs gibi salgın hastalıklar görülmüştür. 2 Mayıs 1920'de Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığının kurulmasıyla sağlık hizmetleri devlet tarafından sunulan sistemli bir hizmet olmuştur. Salgın hastalıklarla mücadele, bakanlığın programında yer alan başlıca konulardan birisi olmuştur, ayrıca salgın hastalıklarla mücadele edilmesi için gerekli olan yasal düzenlemeleri hayata geçirmiş ve salgın hastalıklara karşı yurt genelinde çeşitli hastaneler, dispanserler, tedavi merkezleri açmıştır. Bu tez çalışmasının amacı“1920-1950 Yılları Arasında Malatya'da Salgın Hastalıklarla Mücadele”konusunu ele almaktır. Bu dönemde Malatya'da salgın halinde görülen trahom, sıtma, verem, tifo, tifüs hastalıklarına karşı ne gibi tedbirlerin alındığı ve nasıl mücadele edildiği araştırılmıştır. Malatya'da yaygın halde bulunan trahoma karşı merkezi hükümetin hastane ve dispanserler açtığı görülmekle birlikte, diğer salgın hastalıklara karşı ise Malatya Memleket Hastenesinin ön plana çıktığı görülmektedir. Merkezi hükümetin salgın hastalıklarla mücadelesine Malatya Belediyesinin ve Malatya Halkevinin destek verdiği görülmektedir. Bu tez çalışmasında yerel gazeteler, arşiv belgeleri, ulusal gazeteler, araştırma ve inceleme eserleri, istatistik yıllıkları, il yıllıkları ve diğer kaynaklara başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of humanity, diseases have also existed. While some diseases remain confined to the person they infect, others circulate among people. Diseases that do not remain confined to the person they infect but circulate are classified as epidemics. In the early years of the Republic, epidemics such as malaria, tuberculosis, trachoma, smallpox, typhoid, and typhus were seen in Turkey. With the establishment of the Ministry of Health and Social Assistance on May 2, 1920, healthcare services became a systematic service provided by the state. Combating epidemic diseases became one of the main issues on the ministry's agenda. It also implemented the necessary legal regulations to combat epidemic diseases and opened various hospitals, dispensaries, and treatment centers throughout the country to combat epidemic diseases. The purpose of this thesis is to examine the topic of“Combating Epidemic Diseases in Malatya Between 1920 and 1950.”It investigates what measures were taken and how the fight was conducted against trachoma, malaria, tuberculosis, typhoid, and typhus, which were epidemic in Malatya during this period. While it is seen that the central government opened hospitals and dispensaries against trachoma, which was widespread in Malatya, the Malatya Provincial Hospital came to the fore against other epidemic diseases. It was observed that the Malatya Municipality and the Malatya People's House supported the central government's fight against epidemic diseases. Local newspapers, archival documents, national newspapers, research and review works, statistical yearbooks, provincial yearbooks, and other sources were consulted in this thesis study.