Soyut kavramların öğretiminde hayvan masallarının yeri ve önemi
The importance and place of animal tales teaching abstract conpects
- Tez No: 206224
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHŞAN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Soyut kavramların öğretiminde benzetmelerden yararlanılmaktadır. Zayıf olandankuvvetli olana aktarma yapılırken kaynak alan baz alınarak hedef alana ulaşılmaktadır.Çocuğun hayatında ilk defa karşılaştığı ve bir bütünlük arz eden metinler hayvanmasallarıdır. Hayvan masallarının anadili öğretimindeki etkileri ortalama on iki yaşına kadardevam eder. Hayvan masalları içerisinde Türkçenin en güzel kullanımlarınıbarındırmaktadır. Basit cümle yapıları, zihni yormayan benzetmeler ve karşılaştırmalar,çocuğun, dili pekiştirerek öğrenmesine kolaylık sağlayan ikilemelerin sık sık kullanımı, az sözile uzun bir olayı anlatmaya yönelik deyim ve atasözlerinin yer alması gibi özelliklerininolması hayvan masallarının anadili öğretimindeki önemini fazlasıyla göstermektedir.Hayvan masalları çocukta anadili öğretimini gerçekleştirmekle birlikte onlarınanlamakta zorlandıkları temel soyut kavramları da somut bir hale getirmektedir. Masaldevresini geçmiş olan, artık birey olma yolunda yürüyen her insan, çok karmaşık soyutkavramlarla yüz yüze gelir. Bu soyut kavramların çözümlenmesinde de yeniden hayvanmasallarına başvurulur. Artık hayvan masalları çocukları eğlendirerek temel dil ve düşüncebecerilerini kazandırma fonksiyonunun çok ötesinde yetişkinler için karmaşık soyutkavramların berraklaşmasında zengin bir malzeme olarak kullanılmaya başlanır. Devletyöneticileri için yazılmış hayvan masalları gibi...Araştırmamızın ilk bölümünde kavram ve çocukta dil gelişimi üzerinde durduk,kelime, kavram ve anadili eğitimine vurgu yaptık. kinci bölümde ise, hayvan masalları vekavram öğretimi üzerinde durduk, hayvan masallarının dil ve üslûp özelliklerini, taramasınıyaptığımız hayvan masallarından örnekler vererek ortaya koyduk. Kavram öğretimi ile ilgilialanlar ve yöntemler hakkında açıklamalara yer verdik ve incelemesini yaptığımız hayvanmasallarındaki soyut kavramların metafor olarak kullanımlarını izah ettik.Hayvan masalları gerek çocuklar, gerek de yetişkinler için bilhassa soyut kavramlarınöğretiminde çok önemli bir yere sahiptir.Dizin: C:\Documents and Settings\HAKKI ORMANCI\DesktopC:\Documents and Settings\HAKKI ORMANCI\Application
Özet (Çeviri)
Images have been used to teach abstract concepts. While transferring from the weakone to the stronger target field has been reached by basing the source field.Animal tales are the texts which contain a completeness and a child meets for the firsttime in his life. The effects of these tales on teaching native language continue till abouttwelve ages. Animal tales have contained best usages of Turkish within themselves. Thequalifications such as simple sentence structures, not tiring mind images and comperatives,often usages of repeatitions that makes easy to learn the language firmly, containing theidioms and proverbs towards telling a long event by a few words make animal tales inteaching native language much more important.Animal tales not only achieve the native language teaching to a child but make thebasic abstract concepts which children have difficulties to explain perceptible. Each personwho lived tale period and walking towards being a man faces a lot of complicated abstractconcepts. Animal tales are being used again to solve these abstract concepts. Then it is startedto use animal tales as a rich material clearing the complicated abstract concepts for adults farbeyond their functions of giving basic language and idea abilities to children amusing them.Like the animal tales written for governersâ¦In first part, we have studied concept and language improving in a child, emphasizedword, concept and native language. In second part, we have studied animal tales and teachingconcept, introduced language and style qualifications of animal tales giving examples fromthe animal tales we examined. We have given explainations about fields and methods ofconcept teaching and explained the usages of abstract concepts in animal tales we examinedas metaphor.Animal tales have an important place in teaching especially abstract concepts for bothchildren and adults.