Hayvan fizyolojisi konularının v-diyagramı ile öğretiminin öğrenci başarısına, hatırda tutma düzeyine ve duyuşsal özelliklerine etkisi
The effect of teaching animal physiology through v-diagrams on students? success, recalling level and effective characteristics
- Tez No: 245017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SÜLÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Fen Bilimleri eğitiminin temel amaçlarından birisi öğrencilerin fen kavramlarını kalıcı bir şekilde öğrenmelerini sağlamaktır. Bilindiği üzere Fen Bilimlerinin içeriğini oluşturan bilim dalları Fizik, Kimya ve Biyoloji'dir. Bu üç bilim dalına yönelik bilgiler harmanlanarak fen bilimleri alanındaki derslerde işlenir. Bu dersler soyut kavramlar içerdiğinden dolayı uygulamayı gerektirir. Anlamlı ve kalıcı öğrenmenin sağlanabilmesi için fen grubu derslerde öğrencilere laboratuar uygulamaları yaptırılmaktadır.Laboratuarlarda kullanılan öğretim yöntemlerinden birisi laboratuar yöntemidir. Laboratuar yöntemi; öğrencilerin derslerde işledikleri teorik bilgiyi laboratuarlarda uygulayarak, teorik bilgi ile uygulama arasında ilişki kurmalarını ve anlamlı öğrenmeyi gerçekleştirmelerini sağlar. Laboratuarlarda anlamlı öğrenmeyi sağlamak amacıyla kullanılan öğrenme stratejilerin birisi de V-diyagramlarıdır.Bu araştırmanın amacı; Muğla Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı 2. Sınıf Genel Biyoloji Laboratuarı II dersi kapsamında yer alan Hayvan Fizyolojisi konularının, V-diyagramı ile öğretiminin, öğrenci başarısına, hatırda tutma düzeyine ve duyuşsal özelliklerine etkisini araştırmaktır.Araştırma evrenini, 2007-2008 eğitim ve öğretim yılı, bahar yarı yılında öğrenim görmekte olan, Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı Öğrencileri, örneklemini ise aynı programın 2. Sınıf Öğrencileri (N=64) oluşturmaktadır. Araştırma, deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grup üzerinde gerçekleştirilmiş olup, gruplar seçkisiz biçimde deney ve kontrol grubu olarak oluşturulmuştur. Kontrol grubunda Laboratuvar Yöntemi, deney grubunda ise V-diyagramı kullanılarak öğretim gerçekleştirilmiştir.Araştırmada öğrencilerin başarılarını ölçmek amacıyla her iki gruba da hayvan fizyolojisi konularıyla ile ilgili 23 sorudan oluşan laboratuvar başarı testi ön test olarak uygulanmıştır. Başarı testinin kapsam geçerliliği uzman görüşleri alınarak belirlenmiş, testin Cronbach-alfa güvenirlik katsayısı 0.70 olarak bulunmuştur. Öğretim süreci sonunda ise hatırda tutma düzeyini ve başarıyı ölçmek amacıyla aynı test her iki gruba son test ve hatırda tutma testi olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 11.0 programında analiz edilmiştir. V-diyagramına dayalı olarak öğretimin öğrencilerin duyuşsal özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla 10 haftalık öğretim süreci sona erdikten sonra öğrencilere kompozisyon yazdırılmıştı Kompozisyonlar nitel araştırma yöntemlerinden, doküman yönteminden yararlanılarak analiz edilmiştir.Uygulama sonunda yapılan analizlerde V-diyagramı ile öğretimin yapıldığı deney grubu ile laboratuvar yönteminin kullanıldığı kontrol grubu arasında başarı durumları açısından deney grubu lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p< 0,05). Biyoloji laboratuvarında V-diyagramı kullanarak yapılan öğretimde öğrencilerin daha başarılı oldukları belirlenmiştir.Öğretim faaliyetleri bittikten üç hafta sonra uygulanan hatırda tutma testi sonuçlarına göre her iki grupta da doğru cevap ortalamalarında bir düşüşe rastlanmıştır. Ancak deney grubunun son test doğru cevap ortalamalarına göre hatırda tutma testindeki 0,93'lük düşüş istatiksel açıdan anlamlı değildir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
One of the main purposes of science teaching is providing the students with the learning of science concepts, permanently. Science teaching consists of three branches which are physics, chemistry and biology. Knowledge of these branches is taught in science lessons. These branches require applications, because they include some abstract concepts. The teachers get the students to do laboratory practices in the group of science lessons in order to provide learning meaningfully and permanently. Another type of education method in laboratories is the laboratory method. This method provides organizing connection between theoretical knowledge and application when students apply theoretical knowledge which is learnt in the laboratories.Another type of the learning strategy is V-diagrams so as to provide meaningful teaching in the laboratories. Laboratory method provides the students with achieving meaningful learning and building relationships between theoretical knowledge and practice through putting the theoretical knowledge acquired in classes into practice in laboratories. One of the learning strategies used to provide meaningful learning is V-diagrams in laboratories.The aim of this study is to investigate the effect of teaching animal physiology subjects, found in the content of General Biology Laboratory II course in the 2nd(second) grade of science teaching programme in Muğla University, through V-diagrams on students? success, recalling level and affective characteristics.The Research population consists of the students of science teaching programme at Muğla University, Faculty of Education in 2007-2008 academic year, spring term and the Research sampling consists of the second grade students of science teachingprogramme (N=64). The research was carried out on two groups, one test group and one control group, and the groups were formed randomly. The teaching was realized through laboratory method with the control group, whereas through V-diagrams with the test group.In the study the students in both groups were given a laboratory achievement test consisting of 23 questions about animal physiology as a pre-test in order to evaluate the students? success. The content validity of the achievement test was determined by getting experts? views. The test?s Cronbach-alfa reliability coefficient was found as 0.70. At the end of the teaching process(10 weeks), in order to evaluate recalling level and success, the same test was given to both groups as post-test and recalling-test. With the aim of identifying the effects of teaching through V-diagrams on students? affective characteristics the students were asked to write a composition after the teaching process was finished. The data obtained were analyzed by SPSS 11.0 packet programme.At the end of the application the analysis showed a meaningful difference between the test group which were taught using V-diagrams and the control group which were taught using the laboratory method with respect to success level.