Lise biyoloji öğretmenlerinin 'öğrenci merkezli öğretim ve uygulamalı çalışmalar' hakkındaki görüşleri
The opinions of high school biology teachers' about student centered teaching and practical studies
  1. Tez No: 206228
  2. Yazar: LEYLA BOSTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMA ERGEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı Anadolu Lisesi Biyoloji öğretmenlerinin kendi görüşlerinedayanarak, öğrenci merkezli öğretimi ne kadar bilip bilmediklerini ve Biyoloji derslerindeöğrenci merkezli öğretimi ne kadar uygulayıp uygulayamadıklarını belirlemektir. Bununyanında bu çalışma öğretmenlerin görüşlerinin cinsiyet, deneyim, mezun oldukları fakülte,yabancı dil bilgisi, yüksek lisans derecesi ve sınıf mevcudu gibi değişkenlere göre farklılaşıpfarklılaşmadığını incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma, stanbul ilinin Anadoluyakasında yer alan Kadıköy, Maltepe, Ümraniye, Üsküdar, Pendik ve Kartal ilçelerindeki 13Anadolu lisesinde görev yapmakta olan 40 lise biyoloji öğretmeni ile yapılmıştır.Anadolu lisesi biyoloji öğretmenlerinin Biyoloji derslerinde öğrenci merkezliöğretim yapıp yapmadıklarının araştırılması için 27 yönergeden oluşan beşli Likert tipi birveri toplama aracı ile öğrenci merkezli öğretimin özelliklerini bilip bilmedikleri hakkındakibilgilerini araştırmak için 24 yönergeden oluşan dörtlü Likert tipi veri toplama aracıuygulanmıştır. Bu veri toplama araçları birbirine paralellik göstermekte olup, birinci veritoplama aracı ve ikinci veri toplama aracı şeklinde isimlendirilmiştir.Veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, Biyoloji öğretmenlerininbüyük çoğunluğunun Biyoloji derslerinde öğrenci merkezli öğretimi uygulayabildikleriniancak öğrenci merkezli öğretimin özelliklerini yeteri kadar ve tam anlamıyla bilmediklerini yada bildiklerini düşündüklerini göstermiştir. Öğretmenlerin görüşleri ise cinsiyet, meslekideneyim, mezun oldukları fakülte, yabancı dil bilgisi, yüksek lisans derecesi ve sınıf mevcududeğişkenlerine göre ise farklılaşmamaktadırBu sonuçlar, Anadolu lisesi biyoloji öğretmenlerinin öğrenci merkezli öğretimibildikleri ve biyoloji derslerini öğrenci merkezli yaptıklarını gösterse de öğretmenlerinöğrenci merkezli öğretime yeteri kadar önem ve ilgi göstermediklerini şeklindeyorumlanmıştır. Bu sonuçlara göre öğretmenlerin öğrenci merkezli öğretim metotları veözellikleri konusunda daha fazla eğitilmesi gerektiğini önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to determine whether Anadolu Lisesi teachers that based ontheir own wievs, know and use ?student centered teaching? in Biology lessons. Also, thisstudy aimed to investigate ıf teachers? own views change according to their demograficinformation about gender, experience, university department, second language knowledge,master degrees and number of students in their class. 40 Anadolu Lisesi teachers who workin13 different Anadolu Lisesi in Kadıköy, Maltepe, Kartal, Ümraniye, Üsküdar and Pendik instanbul have participated in this study.To investigate ıf Anadolu Lisesi Biology teachers use ?student centered teaching?methods in their lessons a five likert type guestionnaire which includes 27 items and knowabout this methods a four likert type guestionnaire which includes 24 items were prepared andgiven to teachers.These guestionnares are parallel to each other and are named as fisrtguestionnare and second guestionnare.The obtained datas evaluated statistically. The results showed that, majority ofteachers applying student centered teaching methods in their classes, however they actuallydon?t know the student centered teaching strategies but they think they know these strategies.The wievs of teachers didn?t change according to their demografic informations.These results can be evaluated Anadolu Lisesi Biology teachers know and usestedent centered teaching strategies but teachers actually they do not consider and payattention to student centered teaching strategies. These results suggest that these teachersshould be trained for student centered teaching strategies and methods.