Günden haber ilişkisi bağlamında Türkiye'de basının gündem belirlemedeki rolü
Turkish press' determining role in agenda setting in the aspect of relationship between agenda and news
- Tez No: 206262
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bernard Cohen'in çalışmalarıyla başlayan; ve Donald L. Shaw ve MaxwellMcCombs ile geliştirilen; `Medyanın kamuya ne düşüneceğini değil ama daha çok nehakkında düşüneceğini' söylemedeki başarısını ön gerçek kabul eden Gündem BelirlemeTeorisi, medyanın kamunun zihinsel sıralamasına bilgileri eklemekte ve toplumgündemindeki konuları düzenlemekte olduğunu ifade etmektedir.Gündem Belirleme konusunda yapılan araştırma sonuçları toplumlardaki iktidarilişkilerinin medyada yeniden kurulduğunu; bu aşamanın Gündem Belirleme Teorisi ileaçıklanmakta olan, `Haberlerin önem sırasına göre gündemi belirlemesi' fikri dikkate alınarakoluşturulduğu yönündedir.Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de medya gündemi bir takım faktörlerin etkileri ileve haberlerin yönlendirilmesiyle belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Beginning with Bernard Cohen?s studies and improved by Donald L.Shaw andMaxwell McCombs Agenda-Setting Theory, successful in accepting `Media mostly says whatto think about when it comes to the public eye, not saying only what to think? as pre-realtyand also this theory add information to the media?s public mental order and expresses to putthe subjects in society?s agenda in order.By the results of research that has been carried out about agenda-setting, thepolitical-power relations in societies are set up again in media; consequently this levelheading towards-taking into consideration the ieda of `the news determine the agendaaccording to each importance in turn, being explained with agenda-setting theory.Like all over world, also in Turkey, media agenda are designated with the ejects ofsome factors and with the direction of the news.