The life of saint Auxentios: An introduction, translation and commentary
Aziz Auxentios'un hayatı: giriş, çeviri ve açıklamalı notlar
  1. Tez No: 206278
  2. Yazar: KIVANÇ TANRIYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVRA NECİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZETBu çalışma, Aziz Auxentios'un Hayatı'nın geç beşinci yüzyılda yazılmış mevcut en eskiuyarlamasını Yunanca'dan ngilizce'ye çevirmek suretiyle, Bizans hagiografya alanına birkatkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu uyarlama, bugüne kadar hiçbir modern dileçevrilmemiştir. Çevirinin yanında, bir giriş, bir açıklamalı notlar, bir de değerlendirmebölümü yer almaktadır. Bu sonuncu bölümde, Auxentios'un da bir parçası olduğu dördüncüve beşinci yüzyıllardaki Konstantinopolis manastır sistemini tartıştım, fakat Auxentios'unmanastır yaşamının ancak Auxentios Skopa Dağı'na yerleştikten sonra Konstantinopoliten birözellik kazandığını iddia ettim. Hayat, Geç Antik dönemde yazılmış diğer Aziz Hayatlar'ıylakarşılaştırıldığında, tipik bir aziz sunmamaktadır fakat Auxentios'un geleneksel keşişmodeliyle çelişen bazı özellikleri diğer aziz ve azizelerde de görünmektedir. Buna rağmen,Hayat sadece ortodoks bir aziz imajı çizmemekte ve Auxentios'un kâfir olduğunu gösterecekbirçok kanıt sunmaktadır. Auxentios'un manastır sisteminin, mesela hem kadın hemerkeklerden oluşan bir cemaatten oluşması, onun Makedonios sapkınlığına ait olduğunugöstermektedir. Bu sapkınlığın önde gelen isimlerinden Sebasteli (Sivaslı) Eustathios'a karşıtoplanmış olan Gangra Konsil'inin (340?) kararları bu yargıyı desteklemektedir. Hayat,Auxentios'un, Eustathios ve müritlerinin Konsil tarafından küfür olarak tanımlandığı zihniyetidevam ettirdiğini göstermektedir. Buna rağmen Auxentios, Eustathios ve müritlerinin kiliseyekarşı geliştirdikleri radikal tutumu koruyamamıştır çünkü Auxentios'un Konstantinopolis'eyerleştiği zaman Konstantinopolis manastır sisteminin çöküşe geçtiği döneme denk gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study aims to make a contribution to the field of Byzantine hagiography with atranslation from Greek into English of the oldest surviving version of the Life of SaintAuxentios dating from the late fifth century. No translation into any modern language of thisversion has been undertaken up to the present. The translation is accompanied by anintroduction, a commentary and an evaluative chapter. In this last chapter, I discussed theConstantinopolitan monasticism in the fourth and the fifth centuries, of which Auxentios wasa part, but argued that his monasticism obtained a Constantinopolitan character only after heestablished himself on Mount Skopa. Comparing to the other Saints? Lives written in LateAntiquity, the Life does not present a typical saint, but some of Auxentios? characteristicsconflicting with the traditional model for monks are also observed in other holy men andwomen. The Life, however, does not only portray an image of the orthodox saint, but alsogives ample evidence that Auxentios was a heretic. Some features of Auxentios? monasticism,such as being composed of a mixed community, show that Auxentios was a Macedonian. Thedecisions of the Council of Gangra (340?), which was directed against Eustathios of Sebaste,one of the eminent leaders of the Macedonians, corroborate this statement. The Life showsthat Auxentios preserved the mentality of the Eustathians, which was defined heretical by theCouncil. However, Auxentios was unable to retain their radicalism with respect to therelations with the Church, since the Constantinopolitan monasticism was already in decline inthe mid-fifth century when Auxentios had established himself.