A study on the gift log, MAD 1279: Making sense of gift-giving in the eighteenth century Ottoman society
MAD 1279 kodlu hediye defteri üzerine bir çalışma: 18. yy. Osmanlı toplumunda hediyeleşmeyi anlamlandırmak
  1. Tez No: 206279
  2. Yazar: AYKUT MUSTAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EDHEM ELDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Tarih, Anthropology, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tez ÖzetiAykut Mustak, ?MAD 1279 Kodlu Hediye Defteri Üzerine Bir Çalışma:18. yy. Osmanlı Toplumunda Hediyeleşmeyi Anlamlandırmak?Ekonomik antropolojinin klasik araştırma konularından olan hediye temalıaraştırmalar, mübadele ilişkileri içinde özne ve nesne oluşumunun incelenmesiniiçerir. Hediyeleşmeyle toplumsal ilişkilerin resmileştirilmesi, statü farklarının vetoplumsal bütünlüğün yeniden üretimi ve toplumsal değerler hakkında uzlaşıyavarılması sağlanır. Böylece, hediyeleşmenin iletişimsel, yeniden üretimsel ve kurucuboyutları, topluma içkin olan güç ilişkileri üzerinde rol oynar.Hediyeleşme hakkında oluşmuş kanıları sınamak için, belirli bir dönemde, kiburada 18. yy. Osmanlı toplumu olarak belirlenmiştir, hediye defterleri ve çeşitlibaşka arşiv malzemesi üzerine bir araştırma gerçekleştirildi. Arşiv malzemesi üzerinegenel yorumlara ek olarak, zaman içinde özne, nesne ve coğrafû yerlerin dağılımınıtablolaştırabilmek için belirli bir hediye defteri seçildi.Sonuç olarak, şunu söyleyebilirim ki 18. yy. Osmanlı toplumunda hediyelerehayır, hizmet bedeli ve vergi gibi başka değişim biçimleriyle türdeş bir ödeme biçimiolarak bakılabilir. Sadece özel kişiler tarafından değil gruplar ya da topluluklarca yada en azından onların adına da sunulan hediyeler, statü farklarına dair sınır çizici vefarklı konumlar arasında o farkları yeknesaklaştırmadan iletişim sağlayıcı bir rolüstlenir. Bu anlamda, çeşitli amillerin himaye aracısı ve hükümet adına edimci olarakçalıştığı erken modernite bürokrasilerinde hediyeler erişim / iletişim bedeli olarakdeğerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Thesis AbstractAykut Mustak, ?A Study on the Gift Log, MAD 1279:Making Sense of Gift-Giving in the Eighteenth Century Ottoman Society?The study of gifts, a classical theme of research in economic anthropology,involve, in broad lines, a study of the respective constitution of objects and subjectsin exchange. Through gift-giving, the officialization of social relations, thereproduction of status boundaries and social cohesion, and the negotiation of socialvalues is achieved. As such, the communicative, reproductive, and constitutiveaspects of gift-giving plays on the relations of power endemic into society.In order to test the received opinions on gift-giving, a research on the giftlogs, and various other archival material that keep the records of gift-giving, isundertaken in a period, in our case designated as eighteenth century Ottoman society.In addition to the general comments on the archival material, a particular gift log ischosen for the tabulation of the features of objects, subjects and the geographicallocations, over time.In conclusion, I suggest that gift-giving in eighteenth century Ottomansociety could be regarded, specifically, as a form of payment, akin to other forms oftransfer, e.g. charity, reimbursement, or taxation. Bestowed not only by privatepersons but also by, or at least in the name of, groups and communities, the gifts actas delineative of social boundaries and render communication across them, withoutcompromising those distinctions. In this sense, they could be thought of as access /communication fees in a medium where various agents act as brokers of patronageand agents of government for an early modern bureaucracy.