Attachment and reflective functioning
Bağlanma güvenliği ve içsel değerlendirme işlevselliği
- Tez No: 206277
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZETBağlanma Güvenliği ve çsel Değerlendirme şlevselliğiIşıl Feyza AracıBu araştırmada bağlanma güvenliği ile kendinin ve başkalarının içsel, zihinselsüreçleri hakkında yorum yapabilme (içsel değerlendirme işlevi) arasındaki ilişki, birgeç ergen örnekleminde incelenmiştir. Güvenli bağlanma örgütlenmesinin içseldeğerlendirme işlevselliğine katkıda bulunduğu yönündeki araştırmalara dayanarak,bağlanma güvenliği ve içsel değerlendirme işlevselliği arasında pozitif bir ilişkibeklenmiştir.Boğaziçi Üniversitesi'nden altmış bir kadın ve elli sekiz erkek lisansöğrencisi Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri kısa formu ve EbeveynlereBağlanma Ölçeği'ni doldurmuşlardır. Katılımcıların içsel değerlendirme işlevselliği,Yetişkin Bağlanma Görüşmesi'nden (Adult Attachment Interview) seçilen bazısorulara verilen yanıtlardaki ebeveynle ilişki anlatıları üzerinden, Fonagy, Target,Steele ve Steele (1998) tarafından geliştirilen Reflective Functioning Scale ( çselDeğerlendirme şlevselliği Skalası) kullanılarak ölçülmüştür.Sonuçlar anneye ya da babaya olan bağlanma güvenliğinin içseldeğerlendirme işlevselliği ile ilişkili olmadığını göstermiştir. Ek olarak, içseldeğerlendirme işlevselliği puanları beklenenden biraz daha düşük bulunmuştur.Anneye bağlanma güvenliğinin, babaya bağlanma güvenliğinden daha yüksek olduğugörülmüştür. Ayrıca kadınların erkeklere oranla anneye daha güvenli bağlandığı vebabaya da daha güvenli bağlanma eğiliminde olduğu bulunmuştur. Bulgular buaraştırmada kullanılan bağlanma ölçeklerinin geçerliği ve çsel Değerlendirmeşlevselliği Skalası'nın Türk kültürüne uygunluğu ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAttachment and Reflective FunctioningbyIşıl Feyza AracıThe present study examined the relationship between attachment security andlevel of reflective functioning on a sample of late adolescents. A positive relationshipbetween attachment security and reflective functioning was expected based onresearch suggesting that a secure attachment organization facilitates reflectivefunctioning.61 female and 58 male Boğaziçi University undergraduate students filled outthe Short Form of the Inventory of Parent and Peer Attachment (IPPA) and theParental Attachment Questionnaire (PAQ). The reflective functioning levels of theparticipants were assessed based on their parental relationship narratives in responseto some selected questions from the Adult Attachment Interview, using theReflective Functioning Scale developed by Fonagy, Target, Steele and Steele (1998).Results revealed that there was no relationship between either maternal orpaternal attachment security, and level of reflective functioning. In addition,reflective functioning scores were a bit lower than expected. Maternal attachmentsecurity was found to be higher than paternal attachment security. Moreover, femaleswere found to be more securely attached to their mothers and they showed atendency to be more securely attached to their fathers. Results are discussed on thebasis of the validity of the attachment measures used in the present study and theapplicability of the Reflective Functioning Scale to the Turkish culture.