Ürün tasarımında hediyelik eşya olarak camın yeri ve Eskişehir'e yönelik uygulama örnekleri
The place of glass as a gift in product design and practices on the sample of Eskişehir
- Tez No: 801708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVİN YEŞİLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Cam antik dönemlerden beri sanatsal ürünlerden hediyelik eşyalara, mimariden sofra eşyalarına, takıdan tıbbi ürünlere kadar çeşitli malzemelerin yapımında kullanılmıştır. ''Ürün Tasarımında Hediyelik Eşya Olarak Camın Yeri ve Eskişehir'e Yönelik Uygulama Örnekleri '' adlı çalışmada kültür aktarımında turistik hediyelik eşyanın farklı kültürlerdeki önemi araştırılmış ve dünyadaki cam üretici firmaların cam eşya üretiminde yaptığı ürünler incelenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda Eskişehir ili için özgün hediyelik eşya tasarımlarının yapılması amaçlanmıştır. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde ürün tasarımında dikkat edilmesi gereken unsurlar, ürün tasarımında tasarımcının rolü ve kullanıcı merkezli tasarımların ürün yaratımına etkileri araştırılmıştır. İkinci bölümde ise, hediye kavramı ve kültürünün dünyadaki önemine değinilmiştir. Turistik hediyelik eşya tasarımında dikkat edilmesi gereken unsurlar araştırılarak farklı ülkelerdeki piyasada bulunan uygun fiyatlı turistik hediyelik eşya tasarımlarından örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde, hediyelik eşya ve ürün tasarımında önde gelen firmalar araştırılmış ve bu firmaların ürettiği cam ev eşyaları ve hediyelik cam eşya tasarımları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Eskişehir'in tarihi ve kültürel yapısından yola çıkarak Eskişehir'e yönelik hediyelik eşya örneklerinin tasarım ve üretim süreci aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Glass has been used in the production of various materials since ancient times, from artistic products to souvenirs, from architecture to tableware, from jewelry to medical products. In this study titled“The place of Glass as a gift in product design and practices on the sample of Eskişehir”had examined the value of touristic souvenirs related to cultural transmissions. Different cultures reviewed with products of glass manufacturers around the world examined. Consequence of the research lead to design unique souvenir production exclusive to Eskişehir. In the first part of this study, which consists of four parts, the factors to be considered in product design and the effects of designer and user-centered designs on product design are investigated. In the second part, the importance of gift concept and culture in the world is mentioned. Elements to be considered in the design of tourist souvenirs have been researched. Examples of affordable tourist souvenir designs in the market in different countries are given. In the third part, the leading companies in gift and product design were researched and the glassware and souvenir glassware designs produced by these companies were examined. In the fourth chapter, it is aimed to create original and design products that will reflect Eskişehir based on the historical and cultural structure of Eskişehir.