The policing of social discontent and the construction of the social body: Mapping the expansion and militarization of the police organization in Turkey in the post-1980 period
Toplumsal hoşnutsuzluğun denetlenmesi ve toplumsalın kurgulanması: 1980 sonrası Türkiye'de polis teşkilatında genişleme ve militarizasyon
  1. Tez No: 206280
  2. Yazar: BİRİZ GONCA BERKSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ZEYNEP GAMBETTİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Tez ÖzetiBiriz Gonca Berksoy, ?Toplumsal Hoşnutsuzluğun Denetlenmesi ve ToplumsalınKurgulanması: 1980 Sonrası Türkiye'de Polis Teşkilatında Genişleme veMilitarizasyon?1980 darbesi sonrası Türkiye'de polis teşkilatı önemli bir dönüşüm sürecinegirmiştir. Bu dönemde personel sayısı ve bütçesi belirgin artış göstermiş, ordununyardımıyla yarı-militer birimler kurulmuş, polis yetkileri arttırılmıştır. Bu tez, 1980sonrasında polis teşkilatında yaşanan genişleme ve militarizasyon süreciniincelemektedir.Teze göre bu dönüşüm vatandaşlara daha iyi hizmet götürmek içingerçekleştirilen bir ?modernizasyon? atılımı veya Türkiye'de devletin uyguladığıkendine has ?anti demokratik? yöntemlerin bir sonucu olarak değerlendirilemez. Budönüşümü açığa çıkaran zemin ve yeni kurulan birimlerin (ki bunların muadilleridaha önce neo-liberalizmin beşiği olan Amerika ve ngiltere'de kullanımasokulmuştur) belli kullanımlarının arkasındaki sebepler, Türkiye'de ki toplumsalilişkilerin tarihsel olarak aldığı biçimde ve bunların 1980'lerin başından beri tecrübeedilen özgün neo-liberalleşme sürecindeki dönüşümünde ve tekrar dönüşümündearanmalıdır.Tezde bu amaç, dört sosyal ilişki kümesi ve bunların Türkiye'de 1945'denitibaren aldığı biçimlerin incelenmesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Çalışmadaiddia edilen odur ki asgari olarak bu dört sosyal ilişki biçimi kapitalist devletinmerkezinde bulunmaktadır ve bunların geçirdiği dönüşümler devletin kurumlarıüzerinde, özellikle söz konusu olan polis teşkilatı ise, belirgin etkiler bırakmaktadır.Bu sosyal ilişki biçimleri şunlardır: birikim biçimini oluşturan ilişkiler, egemensöylemsel ilişkiler, siyasi rejimi etkileyen devlet kurumları arasındaki ilişkiler veuluslararası norm ve politika transferine yol açan uluslararası ilişkiler.
Özet (Çeviri)
Thesis AbstractBiriz Gonca Berksoy, ?The Policing of Social Discontent and the Construction of theSocial Body: Mapping the Expansion and Militarization of the Police Organization inTurkey in the post-1980 Period?The police organization in Turkey has gone through a major transformationprocess after the 1980 coup d?état. Within this period its personnel and budget weresignificantly enlarged, para-militaristic units were established, police powers wereextended etc. The thesis examines the expansion and militarization of the policeorganization in Turkey in the post-1980 period.As the thesis puts forward, this process can neither be evaluated as a?modernization? move to advance the public ?services?; nor as an isolated casecaused by the particular ?anti-democratic? methods of the state in Turkey. Thegrounds of this transformation, whose equivalents had been experienced previouslyin the bedrocks of neo-liberalism (United States and Britain), must be sought withinthe legacy of social relations in the country and in the path-dependent neo-liberalization process, through which this legacy have been re-constructed since thebeginning of 1980s.This is accomplished in the thesis by taking into account four clusters ofsocial relations and their re-configuration since 1945, for it is claimed that theyconstitute the minimum core relations that comprise the capitalist state and theirmodifications leave a major impact upon its institutions, especially if it is a policeorganization. These are the relations constituting the accumulation regime,hegemonic discursive relations, relations between state institutions affecting thepolitical regime and international relations leading to international norm/policytransfers.