The evolution of immigration and asylum policies in the European Union from a public good -collective action perspective
Avrupa Birliği'nde göç ve sığınma politikalarının evrimine kamu yararı-ortak eylem açısından bir bakış
- Tez No: 206296
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KİRİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tez ÖzetiAslı Selin Okyay, ?Avrupa Birliği'nde Göç ve Sığınma Politikalarının EvrimineKamu Yararı-Ortak Eylem Açısından bir Bakış?Göç ve sığınma konularının 1980'lerden itibaren Avrupa'da göçmenlerdengöç alan toplumların vatandaşlarına, sığınmacılardan yerel ve ulusal politikacılara,geniş bir kitlenin hayatlarında daha çok yer kaplamaya başlamasıyla, bu konularAvrupa Birliği'nin (AB) de ilgileri arasına girmiştir. Bu çalışma, AB'nin göç vesığınma politikalarının evrimini değerlendirmeyi ve AB seviyesindeki devletler üstüortak politikaların bu geniş siyasi alanın bazı alanlarında neden diğerlerine göre dahafazla meydana geldiğini açıklamaya çalışmaktadır. Her iki konu da ?üst düzeyli?siyaset kapsamına dahil edilse de, sığınma ve vize politikalarında, AB'deki legalgöçmenlerin hakları ve entegrasyonu hakkındaki politikalardakine oranla hemhükümetlerarası işbirliğinin hem de topluluklaştırmanın (communitarization) dahayoğun olduğu görülmüştür. AB'nin iç sınırlarının kaldırılması ve hareket özgürlüğü,üye devletlerce ortaklaşa paylaşılan bir toprak parçasının ortaya çıkmasına sebepolmuş, bu da her devletin diğerlerinin kontrollerine güvenebilmesinin sağlanabilmesiadına dış sınırlarının topluca idare edilmesini gerektirmiştir. Bu, yalnızca dış sınırkontrollerini değil, sığınma da dahil olmak üzere, üçüncü ülke vatandaşlarının AB'yegiriş prosedürlerini de birer ortak eylem sorunu haline getirmiştir. Ortak eylemınnihai amacı kamu yararı olarak algılanan güvenlik, iç siyasette popüler destek veekonomik kazanç gibi çıkarların elde edilmesidir. Bu nedenle, AB bağlamında,sığınma ve göç politikalarındaki işbirliği ve topluluklaştırmayı açıklamak içinhükümetlerarası teorilerin ?üst düzeyli? ve ?alt düzeyli? siyaset ayrımı yerine,konuya bir kamu yararı-ortak eylem bakışıyla yaklaşmak daha faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Thesis AbstractAslı Selin Okyay, ?The Evolution of Immigration and Asylum Policies in theEuropean Union from a Public Good - Collective Action Perspective?As the issues of immigration and asylum began to occupy more space in the1980s in the lives of a wide range of people in Europe, from immigrants to thecitizens of the receiving societies, from refugees to the politicians at local andnational levels, these issues have inevitably become concerns also for the EuropeanUnion (EU). This study aims to assess the evolution of immigration and asylumpolicies of the EU, and to explain why there has been more communitarization insome areas of this broader policy domain and not in others.It was found that, there has been closer intergovernmental cooperation andfurther communitarization in the asylum and visa policies than there has been in thepolicies related to the rights and integration of third country nationals (TCNs) whoare legally resident in the EU, although both of them are ?high? political areas. Theremoval of the internal borders of the EU and the freedom of movement created acollectively shared area whose external borders have to be managed in common dueto the need to trust each other?s controls. This change made not only external bordercontrols but also the procedure on which TCNs enter the EU, including asylumseekers, concerns for collective action, as a result of which perceived public goodssuch as security, domestic popularity and economic gain are produced. Therefore,instead of employing the analytical tools of the intergovernmental distinctionbetween high and low politics, a public good-collective action approach provides fora better framework to explain the cooperation-communitarization of immigration andasylum in the context of the EU.