Avrupa'da bir güvenlikleştirme konusu olarak göç
Immigration as a securitization issue in Europe
  1. Tez No: 669551
  2. Yazar: ELİF SÜTCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, uluslararası göçün Avrupa'da güvenlikleştirme meselesi olarak ele alınmasına giden süreci değerlendirmiştir. Göç nosyonunun güvenlik kavramına evrilişi, buradan yola çıkılarak göçün güvenlik perspektifinden analizi yapılmıştır. AB göç ve sığınma politikaları, Kopenhag Okulu'nun yaratısı olan güvenlikleştirme kuramı çerçevesinde ele alınmıştır. Buradaki temel yaklaşım, Avrupa'nın ortak göç politikasının güvenlikleştirme boyutunu tespit etmek ve bu politikaların güvenlikleştirme ekseninde kullanılan araçlarının neler olduğunu belirlemektir. Birliğin tarihsel süreçte oluşturduğu siyasanın, göç akınları karşısında yeterli olmadığı görülmüştür. Avrupa'nın göç politikalarını tam anlamı ile ortak bir çabaya dönüştüremediği izlenmiş ancak göçün güvenlikleştirilmesi noktasındaki ortak çabanın da daha güçlü olduğu gözlemlenmiştir. Bir başka argüman ise Avrupalılaşan göç izleminin; dönemin konjonktürel yapısına, ülkelerin iç dinamiklerine göre farklılaştığı gözlemlense bile bir panoramadan bakıldığında, göç yaklaşımının klasik güvenlik refleksi, bir başka ifade ile kontrol ve sınır yönetimi minvali ile hareket etmekten uzaklaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for the purpose of evaluating the process leading to international migration being handled as a securitization issue in Europe. Based on the evolution of the notion of migration into the concept of security, an analysis of migration has been conducted from a security perspective. EU immigration and asylum policies have been handled within the framework of securitization theory, which is the creation of the Copenhagen School. The main approach here is to determine the extent of the securitization of Europe's common immigration policies and what tools are used in the securitization axis of these policies. The policies that the union established in the historical process have proven to be insufficient against migration floods. It has been observed that the Europe's has not been able to fully turn their immigration policies into a joint effort, but it has been understood that the joint effort is stronger in terms of securitizing migration. Another argument is that the migration approach does not move away from acting with the classical security reflex, in other words, control and border management, when viewed from a panorama, even though it is observed that the migration strategy, which has become European, differs according to the cyclical structure of the period and the internal dynamics of the countries.