The immediate object of visual perception
Görsel algının doğrudan nesnesi
  1. Tez No: 206309
  2. Yazar: IŞIL ULUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZETGörsel Algının Doğrudan NesnesiIşıl UluçBu tezin amacı, ?Görsel deneyimin doğrudan nesnesi nedir?? sorusu etrafındagörsel algının doğasını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Direk Algı ve Dolaylı Algıteorileri incelenmiş ve diğer bazı teorilerden yararlanılarak yeni bir bakış açısı önesürülmüştür. Birinci bölümde, Direk Algı ve Dolaylı Algı teorilerinin iddiaları ve onlaragetirilen eleştiriler ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise ortaya konulacak yeni bakışaçısına temel olacak algı teorileri kısaca özetlenmiştir. Son bölümde, yeni bir Direk AlgıTeorisi öne sürülmüş ve bu teori, ikinci bölümde ele alınan teorilerle desteklenmiştir.iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Immediate Object of Visual PerceptionbyIşıl UluçThis thesis aims to understand the nature of the visual perception by mainlyfocusing on the question, ?What is the immediate object of visual experience?? To thisaim, I will examine the theories of perception and give an account of myself with thehelp of some other theories. In the first chapter, I will reveal the two main approaches inexplaining the nature of perception, namely the direct theory of perception and theindirect theory of perception, and state the objections that are raised against them. In thesecond chapter, I will briefly mention Searle?s, Dretske?s and Voss?s theories ofperception that will help me with my own account of visual perception. In the lastchapter, I will put forward my direct realist theory of perception depending on thetheories of Searle, Dretske and Voss.iii