Exploring the effects of content-based instruction on skill development, domain-specific knowledge, and metacognition in the L2
Beceri gelişimi, alan bilgisi ve ikinci dil gelişiminde bilişötesilik üzerindeki konu odaklı öğretimin etkilerinin araştırılması
- Tez No: 206308
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLCAN ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET?Beceri Gelişimi, Alan Bilgisi ve kinci Dilde Bilişötesilik Üzerindeki Konu Odaklı ÖğretiminEtkilerinin Araştırılması?Bu çalışma konu odaklı öğretim tekniğinin Türkiye'de eğitim dili ngilizce olan bir üniversiteninYabancı Diller Eğitimi Bölümünde eğitim alan birinci sınıf öğrencilerinin dil, konu öğrenimi vebirinci ve ikinci dilde bilişötesi farkındalıkları üzerindeki etkilerini araştırmaktadır.Konu bazlı öğretim tekniği ikinci dil olarak ngilizce öğrenilen ülkeler ve dalma gibifarklı ortamlarda oldukça fazla araştırılmıştır ancak Türkiye gibi yabancı dil olarak ngilizceöğrenilen ülkelerde yapılan araştırmalar çok sınırlıdır. Çoğu araştırmalar ikinci dil olarakngilizce öğrenilen ülkeler ve dalma ortamlarından geldiği için Türkiye gibi ngilizce'ninyabancı dil olarak öğrenildiği ülkelerde bu konuda çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.Bu çalışma altmış katılımcının iki gruba rastgele atandığı deneysel bir çalışmadır. Deneyve kontrol grubunda otuz katılımcı bulunmaktadır. Katılımcılar haftada iki saat olarak araştırmave çalışma becerilerini geliştirmek için hazırlanan bir bölüm dersine destek olarak yapılan ekderslere katılmışlardır. Deney grubunda 12 hafta boyunca konu bazlı bir program işlemiştir.Kontrol grubunda ise varolan ek ders programı işlenmiştir. Deney grubu için hazırlananprogram içeriğin detaylı olarak işlenmesini hedeflemiştir. Bu yüzden okuma parçalarına aitsorular sadece tek bir okuma parçasının değil tüm okuma parçalarının analiz ve sentezinigerektirmektedir. Diğer taraftan, kontrol grubunun programı ise dil becerilerine odaklanmıştır.Araştırma sorularındaki değişkenleri araştırmak için çeşitli ölçekler kullanılmıştır. çerikbilgisini ölçmek için 15 soruluk çoktan seçmeli bir test ve öğrencilerin iki deneme yazıları,okuma becerisi ölçmek için IELTS sınavının okuma bölümü ve öğrencilerin ik denemelerikullanılmıştır. çerik bilgisi ve ikinci dil becerilerinin yanı sıra birinci dil ve ikinci dilde bilişötesifarkındalık anket yoluyla ölçülmüştür.Çalışmanın istatistik analiz sonuçları deney grubunun konu bilgisinin iki ölçütünde dekontrol grubundan daha başarılı olduğunu göstermektedir. Bunun yanında, deney grubu dilbecerileri bakımından iki ölçütte de kontrol grubuyla eşit derecede başarılı olmuştur. Fakat, ikigrup arasında birinci dil ve ikinci dilde bilişötesi farkındalık ölçütünde istatistiksel bir farkgörülmemiştir.Çalışmanın sonuçları, konu ve dil öğretiminin birleştirilmesinin daha iyi içerik öğrenimisağladığını belirten geçmiş çalışmaları da teyid etmektedir. Deney grubundaki katılımcılariçerik öğrenimi konusunda kontrol grubundan daha iyi oldukları gibi dil becerilerinde de kontrolgrubuyla eşit olduklarını göstermiştir. Bu sonuçlar içerik öğreniminin dil becerilerinde gerikalmaya neden olmadığını göstermektedir.Bu sonuçlar, Krashen'ın dil öğretiminde odağın dilden çok anlam olması durumundaikinci dil öğreniminde başarı sağlanacağını belirttiği hipotezi ve içerik ve dil öğretiminin entegreedilmesinin sağladığı sosyal ve akademik ortamlardaki anlamlı ve amaçlı iletişimin dilöğreniminde daha iyi sonuçlar verdiği fikri ile örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTŞebnem Yalçın, ?Exploring the Effects of Content-Based Instruction on Skill DevelopmentDomain-Specific Knowledge and Metacognition in the L2?The study investigates the effects of Content-based instruction on language, content learning,metacognitive awareness in L1 and L2 on first year students who study in a Department ofForeign Language Education at an English-medium university in Turkey.Although CBI has been investigated extensively across various contexts such asimmersion and English as a second language, there is a limited documented literature in Englishas a foreign language context such as Turkey. Since most of the studies come from immersionand ESL, studies conducted in the EFL context are needed to explore the efficacy of CBI inEFL.The present study has an experimental research design in which 60 participants wererandomly assigned to two groups. The experimental and the control group consisted of thirtyparticipants. The participants attended follow-up sessions conducted for two hours a week inrelation to a departmental course designed for improving research and study skills. Experimentalgroup was given a treatment which is based on a syllabus design which integrated language andcontent for 12 weeks and the control group followed the regular follow-up syllabus. The syllabusdesigned for the experimental group aimed to provide a deeper treatment of the content. Thus,reading comprehension questions involved analysis and synthesis of information not only withina given text, but also across multiple texts. On the other hand, the control group followed asyllabus which focused on language.A set of instruments were used to measure the variables in the research questions. Amultiple choice test and two essays of the participants were used to measure content learning,reading component of IELTS and two essays were used to measure language proficiency. Inaddition to content learning and L2 language proficiency, metacognitive awareness in L1 and L2were also measured through questionnaires. The results of the statistical analysis revealed thatCBI group outperformed the control group in content learning on both measurements butachieved as well as the control group on language proficiency again on both measurements.However, there was no statistical difference between the two groups on metacognitive awarenessin L1 and L2.The results of the present study confirm the previous research which documented thatlanguage and content integration can result in better content learning. The participants in theexperimental group were significantly better in content learning and were able to compete withthe control group on language proficiency. These results indicate that the content learning do notend in failure in language proficiency.These results are consistent with Krashen?s hypothesis that when the focus of instructionis on meaning rather than language, success in L2 learning is achieved and with the argumentthat the meaningful communication in purposeful social and academic contexts provided bycontent and language integration is better for language learning.