The antecedents and consequences of relationship quality in financial services
Finansal hizmetlerde ilişki kalitesinin belirleyicileri ve sonuçları
- Tez No: 206310
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER BODUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
ÖZETFinansal Hizmetlerdelişki Kalitesinin Belirleyicileri ve SonuçlarıUğur Gökhan ÖzdinçBu çalışmanın ana amacı, finansal servisler bağlamında ilişki kalitesini oluşturandeğişkenleri ve bu ilişki kalitesinin sonucunda etkilenen unsurları anlamayı sağlayan birmodel oluşturmaktır. Model Türkiye'de orta ölçekli bir bankanın şubeleri ve bu araştırmaiçin hazırlanmış bir web sitesi aracılığı ile toplanan verilerle ampirik olarak testedilmiştir. Veriler, yapısal eşitlik modelleme tekniği ile analiz edilmiştir.Bulgular, satış temsilcisinin özelliklerinin, müşteri özelliklerinin, ilişkiözelliklerinin ve servis kalitesinin hem güven hem de tatmin kavramlarını açıklamadaistatistiksel olarak anlamlı sonuçlar verdiğini göstermektedir. Ayrıca sonuçlar, ilişkikalitesi unsurları olan güven ve tatmin kavramlarının ilişkisel pazarlamanın etkinliğiniaçıklamada istatistiksel olarak anlamlı değerler verdiğini ortaya koymuştur.Bu tezin temel katkısı, hizmetler literatüründe nispeten ihmal edilmiş olan, ilişkikalitesini oluşturan değişkenleri ve ilişki kalitesinin neticesinde etkilenen unsurlarıaçıklayan kapsamlı bir model oluşturmasıdır. Sunulan model, ilişki kalitesi ile ilgililiteratürü bütünleştirerek, ilişki kalitesini oluşturan değişkenleri ve ilişki kalitesininsonucunda etkilenen unsurları ayrıntılı bir şekilde anlamaya temel teşkil etme bakımındanözgündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Antecedents and Consequences ofRelationship Quality in Financial ServicesUğur Gökhan ÖzdinçThe main purpose of this study is to create a model explaining the antecedents andconsequences of relationship quality in financial services context. The model is testedempirically in Turkey with the data obtained through the branches of a medium-sizedbank and through a web-based survey designed for the research. The data was analyzedusing structural equation modeling technique.The findings indicate that salesperson?s characteristics, customer?scharacteristics, relationship characteristics and service quality provide a statisticallysignificant capability in predicting both trust and satisfaction constructs. Additionally, theresults reveal that dimensions of relationship quality, trust and satisfaction, providesignificant statistics in explaining relationship marketing effectiveness.The main contribution of this thesis is the development of an extensive modelwhich aims to outline the antecedents and consequences of relationship quality which isrelatively neglected in services literature. The model proposed is unique in the sense thatit integrates the literature on relationship quality and provides a basis for acomprehensive understanding of relationship quality with its antecedents andconsequences.