Global trends, domestic institutions and contemporary organized labor: The case of Turkey
Türkiye örneğinde küreselleşme süreci, ulusal kurumlar ve günümüz örgütlü işçi sınıfı
- Tez No: 206317
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHRE AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
?Türkiye Örneğinde Küreselleşme Süreci, Ulusal Kurumlar ve Günümüz Örgütlü İşçiSınıfı?Günümüzde sendikalar üyelik bakımından sıkıntı yaşıyorlar. Bu durumunnedenleri olarak küreselleşme süreci ve daha spesifik olarak sendikaların uluslararasısermayenin gerçeklerine kendilerini adapte edememeleri gösteriliyor. Bu teoriye karşıçıkanlar sendikaların yaşadığı bu sürecin evrensel olmadığını; hem gelişmiş ülkelerdekihem de yeni sanayileşmiş kapitalist ekonomilerdeki sendikaların global yapısal baskılarakarşı dayanıklı ve esnek olduklarını iddia ediyorlar. Sendikacılığın başarısında globalbaskılardan ziyade domestik kurumların daha etkili olduklarını savunuyorlar. Bu tezyukarıda bahsedilen argümanları Türkiye örneğinde inceliyor. İlk olarak gelişmişkapitalist ekonomilerdeki domestik kurumları ve bu ülkelerdeki sendikalarınglobalizasyon sürecindeki deneyimlerini inceliyor; bundan sonra ise bu kurumlarıTürkiye'nin ihracat ağırlıklı liberal ekonomi modeline geçmeden önce uyguladığı ithalikameci sanayileşme modeline özgü kurumlar ile karşılaştırıyor. Örgütlü işçi hareketinintarihsel ve güncel gelişiminin analizinden çıkarılan sonuç global ekonomidesendikalaşmayı desteklemesi gereken domestik kurumların sendikalar tarafından yeterikadar desteklenmediğidir. Bu durum günümüzde sendikaların globalizasyon sürecindeyaşadığı sorunların en önemli kaynağıdır.
Özet (Çeviri)
?Global Trends, Domestic Institutions AndContemporary Organized Labor: The Case of Turkey?Labor across the globe has been suffering a downturn in its membership whichhas been blamed on the process of globalization and more specifically on union?sinability to adapt to the realities of transnational capital. Opponents of this theory pointout that this process has not been universal, and that unions in both advanced and newindustrialized capitalist economies have proved resilient to the worldwide structuralpressures. These scholars have argued that domestic institutions, rather than globalpressures, maintain a decisive influence over the success of unionism in global capital.This thesis addresses their arguments through the case of Turkey, first exploring thedomestic institutions in advanced capitalist economies and their unions? relativeexperiences in global capital, then comparing these to the institutions common to theimport substitution industrialization model used by Turkey previous to its shift toliberalized export-orientated growth. An examination of the historical and contemporarydevelopment of organized labor in Turkey comes to the conclusion that the domesticinstitutions needed to sustain unionization in the global economy were not developed bythe unions, and this has led to their current weakness and decline in the face of globaltrends.