Türk Hukuku'nda gabin
Lesion in Turkish Law
  1. Tez No: 206386
  2. Yazar: GONCA ÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KÖKSAL KOCAAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZETGabin, Borçlar Kanunumuzda, sözleşme serbestisi ve sınırlarını düzenleyen m. 19-20'den hemen sonra, irade bozukluklarını düzenleyen 23 vd. maddelerinden hemen öncem.21'de düzenlenmiştir.Kanunkoyuc, BK. m. 21'de gabin kurumunu düzenlemek suretiyle, bir sözleşmeilişkisinde çeşitli sebeplerden dolayı sömürülen zayıf tarafı, sömüren güçlü tarafa karşıkorumayı amaçlamış, tarafların karşılıklı edimleri arasında hoş görülmeyen oransızlıkhallerini bir yaptırıma bağlamıştır. Buna göre sözleşmenin zayıf tarafı, bir yıl içinde edimlerarasındaki değer ilişkisini gözden geçirerek, şartları gerçekleşmişse gabine dayanaraksözleşmenin iptali yoluna gidebilir.Tez çalışmasında konular incelenirken doktrindeki görüşlerin yanında konuya ilişkinYargıtay ve Federal Mahkeme Kararlarına da değinilmiştir.Tez çalışmasının ilk bölümünde gabinin tanımı, dayandığı esas, terim sorunu, tarihigelişimi ve düzenleniş biçimi incelenmiştir.kinci bölümde, gabinin unsurları ve hukuki niteliği incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise, gabinin hüküm ve sonuçları incelenmiştir.iv
Özet (Çeviri)
LES ON IN TURKISH LAWSUMMARYLesion is occured after Articles 19 through 20, which is about the freedom ofcontracts and its restrictions, before Article 23 continues which focuses on defective intentionin the Turkish Code of Obligations.The lawmaker, while in the Turkish Code of Obligations is occured the lesioninstitution in article 21, the aim of it to protect the weak party who is exploitered against thestrong party who is exploiter party and and put the sanction for the between mutualcontractual obligations of two parties lopsidedness which is not can take. The lawmakers haveobserved, while in the Turkish Code of Obligations the lesion institution has occured inArticle 21, the aim was to protect the weaker party from being exploited by the stronger party,which may stil exploit but has put a sanction for mutual contractual obligations of two partylopsidedness, which the stronger party can not take by itself. Therefore, the weaker party tothe contract can make an annulment to the contract by virtue of lesion(s) in a year if theground exists after inspecting contractual obligations values.While working on this dissertation, evaulated both theoratical opinions and someCourt of Appeal and Swiss Federal Courts decisions as well.The first chapter of the dissertation regarding the lesion and its principle covers thehistorical progress and how is it structured.The second chapter of the dissertation mentions the factual existence of the lesionand its legal relevance.The third chapter mentions about the lesions, provisions and its consequences.v