Patent verilebilirlik şartları
Patentability requirements
  1. Tez No: 206387
  2. Yazar: PINAR ORUÇOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAHİR SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
viiÖZETFikri yaratıcılığın ürünü olan buluşlar, ülkelerin teknolojik ve ekonomik açıdangelişmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Patent ile buluş sahibinin fikri yaratıcılığınıödüllendirmek, teşvik etmek ve neticede buluşun açıklanması sayesinde toplumu geliştirmekamaçlanmaktadır.Patent, buluş sahibinin yaratıcı düşüncesinin belirli bir zaman diliminde, yasalhükümler çerçevesinde koruma altına alındığını gösteren belgedir. Patent hakkı, buluşu haksahibinin rızası dışında kullananları engellemekle kalmaz, bağımsız olarak aynı buluşuyapanları da engeller. Fikri mülkiyet hukuku içinde bu derece önemli bir yere sahip olanpatentin verilmesi için ulusal ve uluslararası düzeyde kapsamlı şartlar ve sınırlandırmalargetirilmiştir. Buluşların patent verilebilirlik şartlarına sahip olup olmadığı, Patent Hukukundaöncelikle ve dikkatle incelenmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple,çalışmamızın konusu ?Patent Verilebilirlik Şartları? olarak belirlenmiştir. Ülkemizde patentverilebilirlik şartları 551 sayılı PatKHK'de, Avrupa Patent Anlaşması ve diğer uluslararasıanlaşmalara uygun olarak; yenilik, tekniğin bilinen durumunun aşılması ve sanayiyeuygulanabilir olma şeklinde düzenlenmiştir.Çalışmamızda, öncelikle kavramlar başlığı altında; fikri mülkiyet, patent, patenttürleri, patent hakkı, patente ilişkin mevzuat incelenmektedir. Patent verilebilirlik şartlarınınincelenmesi için öncelikle buluşun ne olup ne olmadığını açıklamak gerekmektedir. Busebeple çalışmamızın birinci bölümünde, patentin konusu olarak buluş başlığı altında buluşkavramı ve türleri açıklanmaktadır.kinci bölümde, patent başvurusu ve başvurunun incelenmesi ele alınmaktadır. Patentverilebilirlik şartlarının TPE tarafından incelenmesi, buluş sahibinin patent başvurusu ilebaşlamaktadır. Türkiye'de geçerli olan ulusal patent verilmesi usulünün yanı sıra Avrupapatenti verilmesi ve Patent şbirliği Anlaşması'na göre uluslararası patent verilmesi usulleri deincelenmektedir.Üçüncü bölümde, patent verilebilirlik şartları- yenilik, tekniğin bilinen durumununaşılması, sanayiye uygulanabilir olma- ayrıntılı olarak incelenerek uluslararası anlaşmalardakive 551 sayılı PatKHK'deki düzenlemeler ve yeni Patent Kanunu Tasarısı ile getirilenviiideğişiklikler değerlendirilmektedir. Bu bölümde ağırlık yabancı mahkeme kararlarındaolmakla birlikte yerel mahkeme kararlarından da örnekler verilerek konu anlatılmaktadır.Dördüncü bölümde, patent verilemeyecek konular ve buluşlar uluslararasıanlaşmalardaki düzenlemelerle birlikte 551 sayılı PatKHK'deki düzenlemeler ve yeni PatentKanunu Tasarısı ile yapılan değişikliklere değinilerek ayrıntılı olarak incelenmektedir.Çalışmamız, çalışma konumuzla ilgili mevcut Patent Hukukunda görülen aksaklıklarve bunlara ilişkin görüş ve önerilerimizin açıklandığı sonuç bölümü ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ixPATENTABILITY REQUIREMENTSSUMMARYInventions which are the products of intellectual ingenuity have a significant effect onthe technological and economic growth of countries. By patent, it?s intended to reward theintellectual ingenuity of the inventor, promote it and ultimately enhance society by thedisclosure of the invention.A patent is a document that legally protects the patentee for a limited period of time.The granting of a patent prevents the infringement of the patentee?s monopoly, protecting himnot only from illegal use of the invention but also from independent inventors of the samething.Having such an important position in intellectual property, a patent is granted withcomprehensive provisions and limitations both in national and international legal systems.Patentability requirements, as it considered to be the subject which should be examinedprimarily and carefully in Patent Law, is therefore the subject of our study. According to ournational Patent Law in the provisions of Decree Law No. 551, the patentability requirementsare settled as novelty, inventive step and industrial applicability just as in the European PatentConvention and other international agreements.In our study, first of all, under the heading of concepts; intellectual property, patent,type of patents, patent right and regulations regarding patents are examined. In order toexamine the patentability requirements, it is essential to determine the meaning of invention.Therefore in the first section, under the title the subject of the patent: invention, concept andtypes of invention are examined.In the second section, application for patent and examination of patent application isinvestigated. The determination of patentability requirements by TPE begins with the patentapplication of the inventor. As well as the procedure for granting national patents, theprocedure for granting European Patents and international patents according to PatentCooperation Treaty are also examined.In the third section, patentability requirements- novelty, inventive step and industrialapplicability are examined in detail, the provisions of international agreements, Decree LawNo. 551 and the changes in Proposed New Patent Act are determined and compared. In this