Hukuki işlemlerde aşırı yararlanma
Undue influence within legal transaction
- Tez No: 870834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Hukuki işlem, hukuki sonuç doğurmaya yönelik irade beyanı olarak tanımlanabilir. Hukuk sistemleri, hukuki işlemlerde gerçekleşebilecek ekonomik dengesizliği önlemeyi amaçlamaktadır. Aşırı yararlanma da hukuk sistemleri tarafından alınan önlemlerden biridir. Kökeni Roma Hukuku'nda yer alan ''laesio enormis'' ilkesine dayanan kavram; 818 Sayılı Borçlar Kanunu madde 21'de ''gabin'' olarak, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu madde 28'de ''aşırı yararlanma'' adı ile yer almıştır. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, hukuki işlem ve aşırı yararlanma kavramları tüm yönleri ile incelenmiştir. İkinci bölümde aşırı yararlanmanın unsurları, hüküm ve sonuçları üzerinde durulmuştur. Son bölümde çeşitli sözleşme türleri ve geçerlilik koşulları incelenerek Yargıtay kararları ile aşırı yararlanma çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Legal transactions, could be defined as a statement of intent to produce legal consequences.Law systems aim to prevent economic imbalance that could happen within legal transactions. Undue influence is one of this measures taken by legal systems. This reguation whose origin is based on the principle of ''laesio enormis'' in Roman Law, was included as ''gabin'' in Article 21 of the abrogated Law of Obligations No: 818. Undue influence is named in Article 28 of the Turkish Code of Obligations No:6098. Our thesis consists of three chapters. In the first chapter, the concept of legal transaction and undue influence has been examined in all aspects. In the second chapter, elaborated on elementsof undue influence. Also examined effect and result of undue influence. In the last chapter, various types of contracts and their validity conditions were examined and undue influence has been tried to be resolved with decisions of the Court of Appeal.