Proje planlama ve programlama teknikleri ve inşaat sektörüne ait bir uygulaması
Project planning and programming technics; An application in construction sector
- Tez No: 206396
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN KURUÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı, proje yönetimi kavramı , proje planlama ve programlamatekniklerinin incelenerek, mühendislik uygulamalarında kullanımını göstermektir. Birbirindenfarklı programlama yöntemleri arasındaki benzerlikleri ortaya koyarak, program çıktılarınıyorumlamaktır.İnşaat sektörü, Türkiye'nin önde gelen endüstrilerinden biridir. Ülkemizdeki konutaçığı, alt yapı eksiklikleri ve sürekli artan nüfus bu sektörü devamlı olarak gündemdetutmaktadır. Bu noktada, proje planlama ve programlama teknikleri, inşaatın en ekonomik vekısa sürede tamamlanması açısından önem kazanmaktadır.İncelemeler yapılırken kavramlar ve kullanılacak olan programların detaylı bir şekildeincelenmesi gerektiğinden uygulama hakkında detaylı bilgiler verilerek, proje süre ve bütçehesapları her yönden ele alınmıştır. Günümüzde sık olarak kullanılan CPM, (kritik yolmetodu) PERT yöntemleri değerlendirilerek uygula hesapları incelenmiştir.Proje boyutu ne olursa olsun planlama, yürütme kontrol döngüsü iç içe proje süresincedevam etmektedir. Bilgisayar uygulamaları bu yönde büyük fayda sağlamakta ve eş zamanlıdeğişiklikler yapmaya izin vermektedir. Tüm proje çevrim içi bir çok farklı yönetim birimitarafından izlenebilmekte bilgi aktarımı canlı olarak gelişmektedir. Tüm bunlar birliktedüşünüldüğünde proje yönetimi, proje planlama ve programlama yöntemleri bilgisayaruygulamalarının kullanılmasıyla birlikte çok daha hızlı ve hatasız şekilde yönetilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe purpose of this study is to focus on Project management, Project scheduling anduse of Project planning and programming methods in engineering projects, to find thesimilarities in different planning and programming software and to assess the output of thesemethods and software.Constraction sector is one of the leading industries in Turkey. Housing shortage,infrastructure requirements and ever-increasing population of our country keeps this sectorcontinuously on the agenda. In this context, Project planning and programming techniquesgain importance from the standpoint of comletion of costraction Works economically and assoon as suitable.Project cost and duration factors are examined by considering detailed data about theProject. There is also detailed data of the costraction Project. CPM ( Critical path method )and PERT ( Program Evaluation and Review Technique) are commonly used planningmetods. These metods are considered and the constraction programming calculations aremade with these methods.Whether the Project size is too big or small, planning, programming and control cyclecontinues on the Project duration, from the first day to end. Computer software helps os inthese projects to make online changes. Entire Project can be examined online bymanagers.Considering all of these aspects, Project management, Project planning andprogramming methods can be more helpful and done more affectively by using appropriateplanning software.