Mühendislerin yönetsel beceri ihtiyaçlarının ve eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi; Turkcell uygulaması
Determining the educational and managerial competency needs of engineers; An application in Turkcell
  1. Tez No: 206395
  2. Yazar: SONER SAYDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN ANAFARTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZETHızla değişen ve gelişen pazar koşullarında günümüz yöneticileri; insan merkezcil, esnek,risk alabilen, lider, vizyoner, güven aşılayıcı, proaktif, iletişimci, kalite odaklı veorganizasyonun hedefleri doğrultusunda insanları bir arada tutabilen bir kişilik göstermekzorundadır. Bu pazarda sağlam bir rekabet avantajına sahip olabilmek ve şirketleri geleceğetaşıyabilmek için, teknoloji hakkında bilgili ve teknolojiyi kullanabilen yöneticilere ihtiyaçvardır. Bu yüzden, eskiden muhasebe ve pazarlama kökenli kişilerin yönetim kadrosunuoluşturduğu şirketlerin yönetiminde artık, analiz yaparken gösterdikleri ustalıkları veteknolojiye olan yatkınlıkları sayesinde mühendisler de bulunmaktadır.Yönetici olarak başarılı performans, mühendislikten farklı bir takım yetenekler gerektirdiğiiçin bu mesleğe geçen mühendis, yeni kariyerinde beceri açısından sorunlarlakarşılaşabilmektedir. Subjektif yargılar, kesinlik kazanmamış durumlarda harekete geçmek,sorumlulukları isabetli dağıtma ve karar almada hangi politika uygun ve pratikse onu bir araçolarak kullanmak gibi mühendislik kökenlerine tamamen ters düşen birçok sorunun çözümüyöneticiden beklenir. Bu sorunlarla başa çıkabilmek için mühendislerin ekstra zamana veeğitime ihtiyaçları vardır.Bir teknoloji şirketi olan Turkcell'de, doğal olarak yönetim basamaklarında mühendiskökenli kişilere sıkça rastlanılmaktadır. Bu kişilerin yönetim pozisyonlarına geçerken yönetimalanında karşılaştıkları sorunların belirlenmesi ve ona göre bu sorunların hızla giderilmesi,hızlı ve sıkı bir rekabetin yaşandığı teknolojik pazar ortamında Turkcell için olduğu kadardiğer şirketler için de önem arz etmektedir. Bu yüzden bu araştırma; yönetim pozisyonlarınageçiş yapan mühendislerin ihtiyaç duydukları yönetsel becerileri tespit edip, bu becerilerinkazandırılması için onlara hangi konularda eğitim verilmesi gerektiğini ortaya çıkarmakamacıyla yapılmıştır.Tez dört bölümden oluşmakla birlikte, araştırma Turkcell mühendislerine yapılan anketçalışmasıyla gerçekleştirilmiştir. Birinci ve ikinci bölümler sırasıyla mühendislik ve yönetimalanlarıyla ilgili yazından bahsederken, 3. bölüm araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Sonbölümde ise araştırmanın analiz sonuçları ve elde edilen bulgular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIt is critical that today's managers prepare themselves with a suite of diverse skills andcapabilities necessary to serve a variety of organizations or assignments. In the rapid changeand development of the market conditions, they must be a humanistic, flexible, broad-minded,proactive, communicative and quality centered leader who can take risks and show thepersonality of being able to bring people together in order to achieve the organizational goals.In order to have a good competitive advantage in this market, organizations need managerswho can take them to the future by using technology. Because of this, instead of accountingand marketing origined people, there can henceforth be seen engineeers in the management ofthe organizations with their familiarity to the technology and ingenuity to the analyticaldecision making.Success in performance differs between managers? and engineers? mentality, and requiresdifferent skills with respect to engineering field. Hence, engineer as a new manager canencounter troubles in his/her new career. The solutions of many troubles disparate toengineering origin, like ?subjective judgements, taking actions in uncertainity, distributing theresponsibilities fairly, using relevant policies in decision making? are expected from themanager. Therefore, engineers who made a transition to the managerial roles need extra timeand training to deal with these problems.Engineers in managerial roles can often be found inherently in Turkcell, being atechnological organization. It is crucial for Turkcell and other companies once to determine,then eliminate the problems of engineers that made a transition to the managerial roles, sincethere is a close competition in technology market. This research aims to determine managerialskills needed by engineers and which subjects to be given in order to attain these skills.This thesis consists of four sections with a survey carried out on engineers in Turkcell.While the first and second sections emphasize on the general engineering and managementsubjects, the third section constitutes the backbone of the research. In the last section, theanalysis results of the research and obtained findings are presented.