İlköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım hataları
5th grade students' writing mistakes in Turkish public schools
- Tez No: 206405
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİŞMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
iÖZETLKÖĞRET M BEŞ NC SINIF ÖĞRENC LER N N YAZILI ANLATIMHATALARIBu araştırmanın temel amacı, ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin yazılıanlatım çalışmalarında yaptıkları hataları ortaya koymaktır. Araştırma, taramamodelinde yapılmıştır. Araştırmaya ilişkin uygulama, 2006-2007 eğitim-öğretimyılında Ankara ili, Nallıhan ilçe merkezinde bulunan beş ilköğretim okulunun beşincisınıf öğrencileri üzerinde aralıklı zamanlarda gerçekleştirilmiştir. Araştırmadaverilerin toplanması amacıyla, öğrencilerin yazılı anlatım çalışmalarında yaptıklarıhataları belirlemek üzere bir ölçek geliştirilmiştir. Verilerin analizinde, yüzde,frekans değeri, aritmetik ortalama ve standart sapmanın hesaplanmasından, ?tekyönlü varyans analizi testi? ve ?Scheffe testi?nden yararlanılmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrencilerin yazılı anlatım çalışmalarında dışyapı boyutunda önemli hataların yapılmadığı görülmüştür. lköğretim beşinci sınıföğrencilerinin iç yapı boyutunda, konuyu sınırlandıramadıkları, anlatmakistediklerini paragraflara bölemedikleri ve yazılarında mantıksal bir bütünoluşturamadıklarına ilişkin bulgular elde edilmiştir. Öğrenciler dil anlatım boyutundaise; paragraflar arasında mantıklı ve doğal bir bağlantı kuramamakta, paragrafbütünlüğünü sağlayan cümleler arasında düşünce ve anlatım bütünlüğünükuramamaktadırlar. Ayrıca yazıda anlatım ve mantık bakımından uyumusağlayamadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACT5th GRADE STUDENTS? WRITING MISTAKES IN TURKISHPUBLIC SCHOOLSThe primary purpose of this study was to determine the mistakes that primary5th grade students make when writing. The design of the study is correlational. Thedata were collected from 5th grade students at intervals in 2006-2007 academic yearin Ankara, Nallıhan district including five primary schools. A scale was developed toidentify the mistakes students make when writing. Percentages, frequencies,arithmetic mean, standard deviation, ?t test?, ?one way ANOVA? and ?Scheffe test?was used in the analysis of the data.The results of the study demonstrated that no significant mistakes were madeby students in external structure dimension in writing, whereas 5th grade students didnot limit the topic, they did not split into paragraphs what they want to write and theycould not integrate writings reasonably in internal structure dimension. On thelanguage dimension, they can?t make a plausible connection between the paragraphsand also between the sentences that form the integrity of meaning and expression inthe paragraph. Furthermore, it is deduced that they can?t keep the harmony betweenthe sentences in the writing.