Türk bankacılık sektörünün yapısal dönüşüm sürecine yabancı sermayeli bankaların etkisi
The impact of foreign capital banks on the structural reform process of the turkish banking sector
  1. Tez No: 206406
  2. Yazar: ANIL GÜRÇAY DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZCAN DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
iÖZETTÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN YAPISAL DÖNÜŞÜM SÜREC NEYABANCI SERMAYEL BANKALARIN ETK SDEDE, ANIL GÜRÇAYYüksek Lisans 2007ktisatDanışman: Doç.Dr. Özcan DağdemirBu çalışmanın amacı; Türkiye ekonomisinin 1990 sonrası yaşadığı ekonomik krizlersonrasında, Türk bankacılık sektöründe başlayan yapısal değişim sürecine, yabancı sermayelibankaların her hangi bir katkılarının olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmada, özellikle 2001yılı sonrası Türk bankacılık sektörünün öncü göstergelerindeki iyileşmelerin nedenleri,sektörde ve ekonomideki dönüşüm süreci bir bütün olarak alınarak, yabancı sermayelibankaların bu süreçteki yerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu değerlendirme yapılırken,yabancı sermayeli bankaların uluslararası gelişim süreci, kriz dönemlerindeki genel ekonomikdurum ve Türk bankacılık sektörünün krizler sonrası gelişim süreci de incelenmiştir.Çalışmanın yöntemi rasyolarla trend analizine dayanmaktadır. Bankaların dönem sonubilançoları yardımıyla hesaplanan rasyoların gelişim süreçleri araştırmanın temelinioluşturmaktadır. Çalışmanın verileri, TBB ve BDDK'nın raporlarından toplanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, Türk bankacılık sektörü günümüzde geçmişe oranla dahaetkin ve asli fonksiyonlarını yerine getirir biçimde çalışmaktadır. Türk bankacılıksektöründeki bu dönüşüm sürecine yabancı sermayeli bankaların anlamlı bir etkisininolmadığı görülmüştür. Türk bankacılık sektöründeki olumlu yöndeki bu gelişmeleriBankacılık Sektörü Yeniden Yapılandırma Programı'nın başarıyla uygulanması ve istikrarlıbir makro ekonomik dengenin sağlanmış olması desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTTHE IMPACT OF FOREIGN CAPITAL BANKS ON THE STRUCTURAL REFORMPROCESS OF THE TURKISH BANKING SECTORDEDE, ANIL GÜRÇAYMaster Thesis 2007EconomicsAdvisor : Assistant Professor Özcan DAĞDEM RThe purpose of this study is to examine whether the foreign capital banks have animpact on the structural change process of the Turkish Banking System after the economiccrises in the Turkish economy following 1990s, or not in this study, the role of the foreigncapital banks in this period was tried to be examined by taking the reasons of theimprovements regarding the key indicators in Turkish Banking Sector, particularly after 2001and the economic transformation process in the sector and the economy as a whole. Inaddition, the international development process of the foreign capital banks, the generaleconomic conditions during the crisis and the development process of the Turkish Bankingsector after the crisis were also examined during the assessment.The methodology is based on the trend analysis with ratios. The study is founded onthe development process of the ratios calculated by the end-term balance sheets of the banks.The data was collected from the Banks Association of Turkey (TBB) and the BankingRegulation and Supervision Agency (BDDK).According to the outcomes of the study, Turkish Banking Sector is a better role in itseffective and main functions at the present rather than the past. There seems to be no impactof foreign capital Banks in the performance of Turkish Banking, which is a structural changeprocess. Furthermore, the positive developments in Turkish Banking Sector was supported bythe Restructuring of Turkish Banking Sector Program and a stable macro economic balance.