İlköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin kendini yazılı olarak ifade etme kazanımlarına ulaşma düzeyi
Primary school 5th students' acquisition level of expressing themselves in written language
  1. Tez No: 207023
  2. Yazar: MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAHRİ TEMİZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalısma, ilkögretim 5. sınıf ögrencilerinin kendini yazılı olarak ifade etme kazanımlarına ulasma düzeyini tespit etmek amacıyla yapılmıstır. Arastırma, betimsel bir nitelik tasımaktadır. Arastırmanın evrenini Ankara'da ögrenim gören ilkögretim besinci sınıf ögrencileri olusturmaktadır. Örneklemi ise Ankara merkez ilkögretim okullarından sosyo-ekonomik düzeyleri düsük, orta ve yüksek olan 3 ilkögretim okulunda ögrenim gören 120 ilkögretim besinci sınıf ögrencisi olusturmaktadır. Ögrencilerin ifade edilen kazanımlara ulasma düzeylerini belirlemek için onlara bilgilendirici ve öyküleyici türlerde metinler yazdırılmıs, ögrenci kâgıtları kazanım maddelerinden olusturulan bilgilendirici ve öyküleyici metin yazma ölçegine göre degerlendirilmistir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 11.5 kullanılmıstır. Çalısma sonucunda, ögrencilerin ölçülen kazanımlarından 12'sine istenen düzeyde ulastıkları, 10'una istenen düzeyde ulasamadıkları tespit edilmistir. &lkögretim 5. sınıf ögrencilerinin öyküleyici ile bilgilendirici metin yazma becerilerinde, öyküleyici metin yazmanın lehine anlamlı bir fark tespit edilmistir. Ögrencilerin yazılı anlatımlarındaki ortak kazanımlara iliskin öyküleyici ile bilgilendirici metin yazma becerileri puan ortalamaları arasında, bilgilendirici metin yazmanın lehine anlamlı bir fark tespit edilmistir. Ögrencilerin yazılı anlatım becerileri arasında; anne ve babanın ögrenim düzeyi, ailenin gelir düzeyi, kendine ait bir oda ve çalısma masası olması, evde kitaplık bulunması, eve süreli yayın alınması ve okul öncesi egitim alma durumlarına göre anlamlı farklar bulunmustur.
Özet (Çeviri)
This study has been made in order to detect the primary school 5th class students? acquisation level of expressing themselves in written language. The study has a dscriptive quality. Primary school, 5th class students in Ankara make up the study environment. The participants consist of 120 5th class students from three socio-economically different schools in Ankara city center. Students were asked to write informative and narrative texts in order to determine how far they acquired the above mentioned acquisitions. The texts were evaluated according to informative text writing and narrative text writing criteria that were composed of acquisition items. In analysing the results, SPSS 11.5 program was used. The study results show that students have acquired 12 of the acquisitions at desired level, yet they haven?t acquired 10 of the acquisitions at the desired level. Between narrative text writing and informative text writing skills of fifth class students, an unignorable difference was detected in favour of narrative text writing skill. In relation to students? common acquisitions in written narration, there was an unignorable difference between the grade averages of narrative text writing skills and informative text writing. Students? written narration skills vary according to parents? educational level, family income level, student?s having a seperate room and a study desk, family?s having a library at home, whether the family buys periodicals or not and finally finally whether the student attended kindergarten education.