Bankalarda aktif-pasif yönetimi ve düşük enflasyon sürecinin olası etkileri
Asset and liability management in banking and the possible effects of disinflation process on asset and liability management
  1. Tez No: 134009
  2. Yazar: CEMİL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA TELATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Aktif-pasif yönetimi bankaların fon kaynak ve kullanımı sürecini ifade etmektedir. 1980'lere kadar bankalar, ülke ekonomilerindeki gelişmelere de bağlı olarak, aktif ve pasiflerini ayrı ayrı yönetmişlerdir. 1980'lerden sonra ise finansal piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak aktif-pasif yönetimi birlikte ele almaya başlamışlardır. Bankaların aktif-pasif yönetimi sürecinde ülkelerin mevcut ekonomik şartları ve uygulanan kamu politikaları önemli belirleyiciler arasında yer almaktadır. 19801i yıllarda yapısal bir dönüşüm geçiren Türk Bankacılık Sektörü'ndeki bankaların da aktif-pasif yapıları ve yönetimleri, makroekonomik gelişmelerden ve bankaların mülkiyet yapılarının etkisiyle şekillenmiştir. Yaşanan yüksek enflasyon ve kamu borçlanma politikası bankaların fon kaynak ve kullanımlarının vade ve yapısını etkilemiştir. Bu süreçte bankaların fon kaynakları içinde yabancı para cinsinden pasifler ağırlık kazanırken, fon kullanımlarında krediler sürekli azalmış, menkul değerler hesabı ise sürekli önemini korumuştur. Yüksek enflasyondan düşük enflasyon oranlarına geçiş sürecinde, fon kaynaklarının maliyetindeki düşüşün fon kullanımlarının elde edilecek gelirden daha önce düşmesi nedeniyle, bankaların, etkin risk yönetim politikalarını geliştirmelerine de bağlı olarak, faiz gelirleri faiz giderlerinden daha fazla artabilecektir. Bu süreçte bankalar ile reel kesim arasındaki bağ yeniden kurulurken, sektörün sağlıklı olarak yapılanmasında ve işleyişinde, dışsal olarak ekonomik ve politik istikrar, mevduat sigortası ve karşılık oranlarında yapılacak düzenlemeler, içsel olarak ise bankaların kredi faaliyet politikaları, sermaye yeterlilikleri, risk yönetim performansları ve faaliyet politikaları gibi faktörler etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
Asset and liability management expresses the process of banks' sources and uses of funds. Banks managed their assets and liabilities separately, dependent on the developments in economic conditions of the country until 1980's. After 1980's the banks have started to take up the assets and liabilities together dependent on the developments in financial markets. The current economic conditions of the country and the goverment policies carried out are two of the important determiners in the bank's asset and liability management process. The stucture and management of assets and liabilities of Turkish banks which lived a structural transformation in 1980's has took their from with the effects of macroeconomic developments and ownership stucture of the banks. High inflation rates and goverments borrowing policy has effected the bank's structure and maturity of sources and uses of funds. Regarding to this effecting process, besides the increase of liabilities in foreign currencies in fund sources of the banks, the credits in uses of fund reduced contiuously and the investment securities have protected its importance. In the lower inflation rates, interest incomes may increase more than interest costs with the countributions of the banks which has a longer average maturity of uses of funds then the sources of funds in the process of transformation from higher inflation rates to lower inflation rates. In this process, the linkage between the banks and real sector will be re-established and exogenously, economic and politic stabilization, arrangements such as deposit insuarence adn rate of reserve, endogenously, factors such as credit policies, capital adeuaty, risk management performances and activity policies of the bank, will be effective.