Teoride ve uygulamada enflasyon hedeflemesi ve Türkiye için çıkarımlar
Inflation targeting in theory and practice and inferences for Turkey
  1. Tez No: 206451
  2. Yazar: MEHMET BAŞBUĞ ETHEMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HACER OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
iiiÖZET1990 yılında Yeni Zelanda'nın başlattığı enflasyon hedeflemesi stratejisi o tarihtenbu yana parasal büyüklük, döviz kuru ya da GSYİH büyümesi gibi hedefler ile parapolitikalarını yönlendirmeye çalışan ve bunun sonucunda başarısız olmuş ülkeler için yeni birumut olmuştur.Türkiye'de 1970'li yıllardan 2000'li yıllara kadar süren yüksek enflasyon sürecini buyeni para politikası stratejisi ile kırmayı amaçlamaktadır. 2001 Şubat ayındaki krizden sonradevreye sokulan ?örtük? enflasyon hedeflemesi rejimi açık enflasyon hedeflemesi rejimi içinön hazırlık safhasını oluşturmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2002-2005 örtükenflasyon hedeflemesi dönemi sonunda 2006 yılı Ocak ayında açık enflasyon hedeflemesirejimine geçeceğini duyurmuştur.Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin 2006 yılından itibaren bütün kurum ve kuralları ileuygulanacak olan enflasyon hedeflemesi rejiminin sürdürebilirliğini irdelemektir.Tezde, fiyat istikrarını sağlamak için kullanılan para politikası için alternatif nominalçıpalar ve bir nominal çıpa uygulaması olan enflasyon hedeflemesi rejimi kavramsal düzeydeincelenmiş, Yeni Zelanda, Şili ve Brezilya'da enflasyon hedeflemesi uygulamaları veTürkiye'deki enflasyonist süreci besleyen faktörler özetlenmiştir. Son bölümde enflasyonhedeflemesi rejiminin Türkiye'de başarılı bir şekilde uygulanabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTSince the introduction of inflation targeting regime in 1990 by New Zealand, itbecame a hope of success for the countries which failed to control inflation by using monetaryaggregates, exchange rates and nominal GDP growth as nominal anchor for their monetarypolicy.Turkey intends to stop the inflationary process between 1970 and 2000 by using thisnew application of monetary policy. The ?implicit? inflation targeting which implementedafter the crisis in February 2001 has become a predatory fundament for explicit inflationtargeting regime. The Turkish Central Bank announced that explicit inflation targeting will beintroduced at the begin of 2006.The goal of this paper is to study the sustainability of inflation targeting which willbe carried out in Turkey with all the rules and regulations.In this paper, alternative nominal anchor applications for monetary policy andinflation targeting as a nominal anchor operation has been discussed on conceptual basis.Inflation targeting experiences of New Zealand, Chile and Brazil and the inflationary processin Turkey has been summarized. At the end, the paper focuses on the prospect of successfulimplementation of inflation targeting in Turkey.