Dünyada ve Türkiye'de özelleştirme uygulamalarının ışığında özelleştirmede Karabük modeli
Karabük model at privatization in the light of privatization applications of teh world and Turkey
- Tez No: 122872
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
1970'li yıllarda başlayıp günümüzde de güncelliğini koruyan, ülkelerin ekonomik büyüme hızlarındaki düşüş, enflasyon ve işsizliğin bir arada yaşanması gerek teoride yeni gelişmelere gerekse uygulamada yeni önlemler alınmasına yol açmıştır. Kamu işletmelerinin ekonomi içerisinde giderek daha önemli bir konuma ulaşmaları ve ekonomi içerisindeki paylarının yükselmesi, serbest piyasa ekonomisini benimsemiş ülkelerin özelleştirme politikasını gündeme getirmelerine sebebiyet vermiştir. Geniş anlamda devletin iktisadi faaliyetlerinin sınırlandırılması veya tamamen ortadan kaldırılması olarak tanımlanan özelleştirme 1980'li yıllarda ülkemiz gündemine de girmiştir. Özelleştirme politikaları serbest piyasa ekonomisini benimsemiş ve benimsemekte olan bir çok dünya ülkesinde uygulanmıştır. Dünyada yapılan bu uygulamaların incelenmesi neticesinde hedeflenen amaçlara tam olarak ulaşılabildiğinin söylenebilmesi mümkün değildir. Her ülkenin birbirinden farklı ekonomik ve sosyal bir yapıya sahip olması, özelleştirme uygulamaları esnasında farklı sorunlarla karşılaşmasına neden olmuştur. Bu durum dünya uygulamaları açısından özelleştirme uygulamaları hakkında bir genelleme yapılabilmesine de engel teşkil etmektedir. Bu çerçevede ülkemizde de çeşitli yöntemlerle yapılan uygulamalardan bir tanesi olan Karabük Modeli farklı bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısaca bir ticari işletmenin bedelsiz olarak çalışanlarına ve yöre halkına devri şeklinde gerçekleşen Kardemirin özelleştirilmesi aslında bir model olmayıp, istisnai bir uygulama olarak değerlendirilmelidir. Bu tür uygulamaların bir model olarak yaygınlaştırılabilmesi, gerektirdiği finansman ihtiyacının fazlalığı ve Kardemir uygulamasında olduğu üzere sonuçlarının çokta arzulanan şekilde olmaması nedenleriyle mümkün görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT New innovations in theory and new precautions in implementation have been taken due to the decrease in economical improvements of the countries, which started in 1970's and currently valid. The more the state owned enterprises reveals higher importance in the economy and increases their shares in economy, the countries following free market economy have put privatization policies on the agenda. Broadly, privatization, determined as limiting or wholely removing the economical activities of government, was put on our country's agenda in 1980's. Privatizaiton policies implemented in most countries adjusted and getting adjusted to free market economy. After having investigate those implementations, it's quite difficult to state that the intended goals have been totally achieved. Since the economical and social structures of each country differs from one to another, different problems occurred during the privatization applications. However, this prevents generalizing the privatization implementations from the world applications point of view. Under these framework, the Kardemir Model, an implementation done by various methods in our country, appeared as a different application. Briefly, the privatizaiton of Kardemir, carried out by free transfers of a commercial enterprise to employees and local populace, in fact not a model but can be considered as an exceptional application. In our point of view, widening such applications as a model is impossible though the excess financial demand and inconvinient results as in Kardemir case.